Almbachklamm – kolejny wąwóz w rejonie Berchtesgaden
Wąwóz Almbachklamm to kolejny wąwóz znajdujący się w okolicach miasteczka Berchtesgaden, który udało nam się odwiedzić podczas naszej ostatniej podróży do Niemiec. O wąwozie Wimbachklamm mogliście przeczytać już wcześniej. Dzisiaj zapraszamy Was w inny rejon.
Wąwóz ten znajdziecie jadąc z Berchtesgaden drogą nr 302 w stronę Marktschellenberg (w kierunku granicy z Austrią). Almbachklamm jest uważany za jeden z najładniejszych wąwozów Alp Bawarskich. Dla zwiedzających są tam dwa parkingi (jeden przy wejściu, drugi w niedaleko głównej drogi – oba były darmowe).
W pobliżu wejścia do wąwozu stoi najstarszy młyn marmurowy w Niemczech z 1683 roku. Wstęp do Almbachklamm jest płatny. W 2019 roku osoby dorosłe płaciły 6 euro, a dzieci od 6 do 18 roku życia 4 euro (dzieci poniżej 6 lat wchodziły bezpłatnie, a posiadacze GuestKarte 5 euro) – cennik znajdziecie tutaj. Wąwóz jest otwarty w okresie letnim: zazwyczaj od maja do października. Wąwóz został zbudowany w 1894 roku. Był kilkukrotnie niszczony przez powodzie (ostatnia powódź była w 1998 roku) i za każdym razem odbudowywany.
Trasa przez Almbachklamm liczy 3 kilometry długości i prowadzi wzdłuż rzeki Almbach po mostach i kładkach, a nawet tunelu stworzonego w skale. Między wejściem do wąwozu a Theresienklause (stara tama – budowla hydrotechniczna zabezpieczająca przed powodzią) jest 29 mostów – każdy z nich jest numerowany (dzięki temu posiadając mapkę wiemy gdzie się znajdujemy). Przy moście nr 19 zobaczycie wodospad Sulzer – mówią że jest to jedenasty najwyższy wodospad w Niemczech.
Almbachklamm – różne opcje przejścia
- Od wejścia do wąwozu do Theresienklause i powrót tą samą droga
- Od wejścia do wąwozu do Theresienklause, następnie w prawo w stronę Ettenberg, w którym znajduje się Kościół pielgrzymkowy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, powrót na parking ścieżką Hammerstiel
- Od wejścia do wąwozu do mostu nr 17, skręcić w prawo do Ettenberg i powrót alpejską ścieżkę Hammerstiel na parking
- Od wejścia do wąwozu trasa do Theresienklause, następnie w lewo w stronę gospody Dürrlehen, powrót na parking ścieżką Bachwaldweg
A jak my zrobiliśmy? Tego dnia od rana padał deszcz. Na szczęście koło południa wypogodziło się na tyle, że zaryzykowaliśmy wycieczkę do wąwozu. Doszliśmy do mostu nr 25 przy którym zrobiliśmy odpoczynek (są tam ławki i stoliki). Zajęło nam to 1,5 godziny. Powrót był szybszy, bo doszliśmy do samochodu w godzinę i całe szczęście bo w tym momencie przyszła taka ulewa, że nawet nie zdążylibyśmy wyciągnąć kurtek przeciwdeszczowych z plecaka 😉
Wąwóz nie nadaje się dla wózka dziecięcego – zdecydowanie lepiej zabrać nosidło. Wąwóz nie jest trudny do przejścia, ale trzeba uważać (przydadzą się dobre buty), różnica wysokości między wejściem, a Theresienklause to około 200 metrów. Bardzo polecamy odwiedzić to miejsce.
Więcej atrakcji rejonu Berchtesgaden przeczytacie w artykule „Berchtesgaden i okolice – co zobaczyć„. Zapraszamy.
Booking.com
6 komentarzy
Aaaale widoczki. Ja też tam chce! 😀
Ależ pięknie , miejscami jak w Słowackim Raju . Kocham teki miejsca – zaznaczam sobie na swojej mapie świata jako zielona pinezkę do zobaczenia 🙂
No prosze, bylismy tam, a ja nie wiedzialam, ze tam taki piekny wawoz maja 🙂
Piękne miejsce! I ta przejrzysta woda – uwielbiam takie widoki! Z chęcią się tam kiedyś wybierzemy 🙂
Cudowne miejsca. Ale nazwy np: wąwozów praktycznie nie do zapamiętania. 🙂
Wspaniały post, bardzo pomocny w planowaniu wakacji. Ciekawy tekst, praktyczne informacje i prześliczne zdjęcia. Właśnie takich rzeczy szukamy w internecie.
ARK