Białowieski Park Narodowy – czy tak łatwo spotkać w nim żubra?
Białowieski Park Narodowy znajduje się w województwie podlaskim z siedzibą w Białowieży. Został założony w 1932 roku w celu ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej oraz jednej z większych na świecie wolnościowej populacji żubra – co zostało docenione i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park ten jest kolejnym Parkiem Narodowym na naszej trasie po wschodniej części Polski (po Wigierskim Parku Narodowym, Biebrzańskim Parku Narodowym, Narwiańskim Parku Narodowym, Poleskim Parku Narodowym i Roztoczańskim Parku Narodowym).
W Białowieży spędzamy dwa dni podczas których udaje nam się zobaczyć sporo ciekawych miejsc.
Białowieża i okolice – co zobaczyć:
– Pokazowa Zagroda Żubrów
Pokazowa Zagroda Żubrów to miejsce, które każde dziecko będzie chciało zobaczyć. Oprócz żubrów można tam spotkać m.in. sarny, jelenie, dziki, żubrony (połącznie żubra z bydłem domowym) itd. Zagrody dla zwierząt są duże i naprzemienne (tzn. jak w jednej przebywają np: żubry to w drugiej im trasa odrasta). Wstęp jest płatny, wynosi 10 zł za osobę dorosłą i 5 zł za dziecko. Szczegółowe godziny otwarcia znajdziecie tutaj.
Szczerze mówić lepiej i dokładniej widzieliśmy żubry w Ostoi Żubra w miejscowości Kiermusze obok Tykocina (wstęp był bezpłatny). Żubry oglądaliśmy tam w pełnej okazałości i przebywały zdecydowanie bliżej niż te w zagrodzie w Białowieży.
– Szlak Dębów Królewskich
Jest to ścieżka znajdująca się w uroczysku Stara Białowieża po której można poruszać się rowerem. Ma 500 metrów długość i przebiega szlakiem wiekowych dębów (mogą mieć 150-500 lat), z których każdy ma nadane imię po władcy Polski lub Litwy. W pobliżu znajduje się tabliczka z opisem wieku drzewa i pochodzeniem nazwy. Kładka przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Wstęp był płatny, jednak ceny nie były wysokie.
– Miejsce Mocy
Znane jest jako obszar o pozytywnym promieniowaniu – podobno jest ono silniejsze niż na Świętej Górze Garbarce czy Jasnej Górze. Prawdopodobnie było to miejsce kultu dawnych Słowian, choć inni uważają że Miejsce Mocy ma związek ze znajdującymi się pod puszcza pokładami kredy. Oddalone jest około 6 kilometrów od centrum Białowieży dlatego można połączyć odwiedzenie tego miejsca z wycieczką rowerową.
– Żebro Żubra
Ścieżka edukacyjno-dydaktyczna o długości 2,7 kilometra (rozpoczyna się powyżej Pokazowej Zagrody Żubrów, a kończy w pobliżu Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia). Tam można poruszać się tylko pieszo po drewnianych kładkach i gruntowej ścieżce. Prowadzi w znacznej części przez tereny bagienne.
– Inne szlaki piesze
Białowieski Park Narodowy posiada również inne szlaki piesze wyznaczone na terenie Obrębu Ochronnego Rezerwat. Szczegółowe opisu znajdziecie na ich stronie.
– Geometryczny środek Puszczy Białowieskiej
Powstał w 1968 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Białowieży i Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Granitowy głaz narzutowy pochodzi z nieczynnej żwirowni (w okolicach Białowieży) i został uznany za pomnik przyrody (jest jednym z największych tego typu głazów znalezionych w rejonie puszczy). Znajdziecie tam również tablicę z brązu z mapą puszczy, jej granicami, współrzędnymi geograficznymi itd. Znajdziecie go w Białowieży przy ulicy Krzyże w pobliżu Informacji Turystycznej.
– Park Pałacowy
Zespół Parkowo-Pałacowy powstał w latach 1889-1895 jako rezydencja myśliwska carów Rosji (w miejscu XVIII wiecznego ogrodu i dworu myśliwskiego Królów Polskich i wielkich Książąt Litewskich – który został zniszczony w 1831 roku). Park zaprojektowany w stylu angielskim zajmuje powierzchnię około 50 ha. Główną budowlą był okazały pałac, który spłonął w 1944 roku wyniku działań wojennych. Obecnie najstarszym budynkiem w parku oraz w całej Białowieży jest drewniany dworek z 1845 roku – Dworek Gubernatora, w którym obecnie siedzibę ma Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. Przyjemne miejsce na spacer czy wycieczkę rowerową.
– Cerkiew pw. Świętego Mikołaja
Cerkiew powstała w 1895 roku i również należała do carskiej rezydencji – nie bez powodu znajduje się zaraz obok Parku Pałacowego. Jest jedynym zabytkiem w Polsce, który posiada ikonostas (czyli ścianę pomiędzy prezbiterium a nawą pokryta ikonami) które zostały zrobione z chińskiej porcelany. Przed świątynią stoi głaz upamiętniający mieszkańców Białowieży zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.
– Białowieskie Drezyny
Białowieskie Drezyny to pojazd kolejowe z napędem ręcznym – posiadają drążek do napędzania. Poruszają się na nieczynnej linii kolejowej poprowadzonej z Białowieży w stronę Hajnówki (ostatni pociąg przyjechał do Białowieży 29 maja 1994 roku). Obecnie trasy są trzy i wszystkie znajdziecie na ich stronie wraz ze szczegółami.
– Wąskotorowa Kolejka Leśna
Drewniana kolejka wąskotorowa używana była kiedyś do transportu drewna. W dzisiejszych czasach stanowi już lokalną atrakcję turystyczną przewożąc turystów na dwóch trasach: z Hajnówki do Topidła oraz z Hajnówki do Doliny rzeki Leśnej. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Hajnówka.
– Chatka Baby Jagi
Wizyty w Chatce Baby Jagi nie odmówi żadne dziecko. Na wszystkich odwiedzających czekają liczne atrakcje m.in: gotowanie zupy, pokaz czarów, waga prawdy, wejście do lochów itd. Najodważniejsi będą mogli sprawdzić od środka czy piec Baby Jagi jest przygotowany do gotowania. Chatka znajduje się w Orzeszkowie 13 kilometrów od Hajnówki. Wszystkie potrzebne informacje dostępne są na stronie internetowej chatki.
Białowieski Park Narodowy – ścieżki rowerowe
W Białowieskim Parku Narodowym znajdziecie liczne ścieżki rowerowe. Nie wszystkie udało nam się zarejestrować. Poniżej mapa z jedną z naszych tras. Pozostałe polecam Wam obejrzeć na stronie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej”. Znajdziecie tam opisy szlaków i mapy przykładowych tras rowerowych