Home Miejsca Burano i Murano

Burano i Murano

by Joanna

Burano i Murano – dwie najpopularniejsze wyspy laguny weneckiej

W jednym z wcześniejszych artykułów opowiadaliśmy Wam o Wenecji: co zobaczyć, jak dojechać, jak się poruszać itd. Oprócz zwiedzania ścisłego centrum miasta popłynęliśmy też (na jednym 24 godzinnym bilecie) na dwie pobliskie wyspy: Murano i Burano. Oczywiście nie udało nam się ich zwiedzić bardzo dokładnie z uwagi na ograniczoną ilość czasu, jednak to co widzieliśmy wystarczyło nam w zupełności. Czy można poświęcić na każdą z wysp cały dzień? Można. Każdy zwiedza jak lubi i na ile pozwala mu czas. Jeśli wolicie wycieczki w rytmie slow i dysponujecie odpowiednią ilością czasu to bez problemu na każdej z wysp  znajdziecie mnóstwo fajnych miejsc. 

Spis treści

Burano

Burano położone jest około 7 kilometrów od Wenecji. Kojarzone jest przede wszystkim z bardzo kolorowych domów, które zostały tak specjalnie pomalowane. Wszystko po to żeby rybacy wracając w ciemnościach nie mieli problemu z trafieniem do swojego domu (a nie do sąsiadki). Kolory musiały być żywe, żeby domy było widać w trudnych warunkach nie tylko atmosferycznych. Burano było znane także z produkcji koronek, które w XVI wieku były bardzo pożądane w całej Europie z uwagi na ich delikatność. Jednak wraz z upowszechnieniem się koronkarstwa popyt na te wyroby radykalnie się zmniejszył i ich produkcja podupadła.

Bardzo często Burano umieszcza się wśród 10 najbardziej kolorowych miast na świecie. Można go też poznać z daleka po pochyłej wieży kościoła Chiesa Parrocchiale di San Martino Vescovo położonego przy placu Piazza Baldassarre Galuppi. Zarówno ten plac jak i główna ulica w mieście Via Baldassarre Galuppi dostały swoją nazwę po słynnym włoskim kompozytorze późnego baroku, który urodził się na Burano.

W Museo del Merletto obejrzeć można zbiory dawnych koronek. Wstęp jest płatny, a godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na ich stronie. 

Burano odwiedziliśmy w godzinach późno-popołudniowych. Nawet w sezonie wakacyjnych turystów było tam już bardzo mało. Część miejsc była już pozamykana. A nam trochę zabrakło czasu żeby dokładniej zwiedzić wyspę. Ale za to trafiliśmy na prawie puste miasteczko, które niezmiennie zachwycało kolorami. 

Murano

Murano zamieszkiwane było już od czasów antycznych. Składa się z siedmiu niewielkich wysp połączonych ze sobą mostami położonych bardzo blisko Wenecji. Słynie głównie z produkcji szkła. Pierwsza huta szkła powstała już w 1291 roku, a pod koniec XIII wieku przeniesiono tutaj całą produkcję szkła z Wenecji. W zamyśle miało to zlikwidować dymy i zagrożenie pożarowe w samej Wenecji. W kolejnych latach powstawały w Murano kolejne huty szkła, których wyroby szybko stały się pożądanym towarem eksportowym. 

Więcej o historii szkła i jego wyrobów dowiedzieć można się odwiedzając tamtejsze  Muzeum Szkła (Museo del Vetro), które prezentuje historię i sztukę weneckiego szklarstwa od XV wieku po obecne czasy. Znaleźć go można przy ulicy Fondamenta Marco Giustinian 8.

Murano przypomina trochę Wenecję lecz jest od niej zdecydowanie spokojniejsze. Vaporetto (tramwaj wodny z Wenecji) płynie tutaj około 15 minut., a pierwsze co rzuca się w oczy to latarnia morska zbudowana w 1934 w pobliżu ruchliwego terminalu promowego. Murano posiada również swój własny Canal Grande, ale spójrzcie na zdjęcia – jest środek sezonu, lipiec, a ludzi mało (na niektórych zdjęciach nie ma ich wcale).  A szczególnie w bocznych uliczkach w których warto się zgubić. 

Innym znanym zabytkiem wyspy jest Bazylika Santi Maria e Donato czyli zbudowany w VII wieku kościół z mozaikowymi posadzkami i rzekomymi kośćmi smoka, którego miał zabić św. Donat z Arezzo.

Więcej włoskich artykułów znajdziecie w dziale WŁOCHY. A na poniższej mapie są miejsca, które odwiedziliśmy.

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

9 komentarzy

Anna 1 marca, 2023 - 11:37

Piękne i kolorowe. Aż chce się jechać ?

Odpowiedz
Przemek 1 marca, 2023 - 15:03

Byliśmy na początku stycznia. Przepiękne wyspy 🙂

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 1 marca, 2023 - 19:44

Uwielbiam kolory Burano! A Murano jeszcze musze odwiedzić.

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 2 marca, 2023 - 00:41

Wyglądają bardzo kolorowo, może kiedyś się wybiorę 🙂

Odpowiedz
Magda 3 marca, 2023 - 07:58

Żeby każde miasto tak wyglądało… 😉 Byłoby ciekawie 🙂

Odpowiedz
Kasia 3 marca, 2023 - 08:29

Fantastyczny jest kolor tych domków 🙂

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 3 marca, 2023 - 11:52

Przepiękne miejsce pełne kolorów 🙂

Odpowiedz
jeremi 12 kwietnia, 2023 - 12:26

Brak info jak sie tam dostać

Odpowiedz
Joanna 12 kwietnia, 2023 - 14:03

Jest o tym info: „W jednym z wcześniejszych artykułów opowiadaliśmy Wam o Wenecji: co zobaczyć, jak dojechać, jak się poruszać itd. Oprócz zwiedzania ścisłego centrum miasta popłynęliśmy też (na jednym 24 godzinnym bilecie) na dwie pobliskie wyspy: Murano i Burano” – można się tam dostać m.in z Wenecji 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz