places2visit.pl

Na „dachu” Czarnogóry czyli wycieczka do Mauzoleum

Mauzoleum Piotra II Petrowica-Niegosza

Dlaczego warto zobaczyć najwyżej położone mauzoleum w Czarnogórze i jak tam dojechać. Dowiecie się wszystkiego czytając dalej.

Najbardziej znane mauzoleum w Czarnogórze znajduje się niedaleko Cetyni i Kotoru, w Parku Narodowym Lovcen na szczycie Jezerski vrh (1657 metrów n.p.m).

Grobowiec w obecnym kształcie został otwarty w 1974 roku. Wcześniej na szczycie była niewielka kaplica, którą ufundował Piotr II Petrowic-Niegosz (biskup prawosławny, a później jeden z najsłynniejszych władców Czarnogóry). We wnętrzu grobowca znajdziecie m.in. wykonany z granitu pomnik władcy ważący około 28 ton.

Na tyłach mauzoleum znajduje się okrągły taras widokowy, na którym można poczuć się jak „na dachu” Czarnogóry. Przy dobrej pogodzie widać m.in. zatokę kotorską, Podgoricę, Jezioro Szkoderskie, a nawet Durmitor.

Informacje dodatkowe:
– wjazd pod mauzoleum to 2 euro od osoby dorosłej (szlaban wjazdowy był ustawiony za miejscowością Ivanova Korita, za zakrętem gdzie było rozwidlenie w stronę Kotoru)
– pod schodami do mauzoleum jest bardzo mały okrągły parking, samochody które się tam nie zmieszczą to parkują wzdłuż drogi dojazdowej, zwężając ją do jednego pasa
– obok parkingu jest kawiarnia w widokiem na okolicę
– do grobowca prowadzą 462 schody (Michał liczył samodzielnie)
– schody w środkowym ich biegu prowadzą przez tunel
– wejście do mauzoleum oraz znajdującego się za nim punktu widokowego jest płatne: 3 euro dorośli i 1,5 euro dzieci

Wycieczkę do Mauzoleum można sobie zrobić przebywając w Kotorze lub okolicach. Przy okazji można odwiedzić dawną stolicę Czarnogóry czyli Cetynię, a także najładniejszy punkt widokowy na zatokę kotorską.

Trasa widokowa z Kotoru
Trasa na punkt widokowy na zatokę kotorską

Szczegółowe informacje o tym jak dojechać na ten punkt widokowy znajdziecie w naszym artykule: „Najładniejszy widok na Zatokę Kotorską


Co jeszcze zobaczyć na Bałkanach? Sprawdźcie naszą mapę i szukajcie inspiracji 😉

Gdzie spać na Bałkanach? Listę campingów na których nocowaliśmy znajdziecie w artykule “Campingi na Bałkanach“. Wolisz coś innego niż namiot? Sprawdź oferty na booking.com.

Booking.com
Exit mobile version