places2visit.pl

Dolina Bohinj inaczej

Urokliwa i zachwycająca o każdej porze roku Dolina Bohinj. Znany wszystkim ośrodek narciarski, pyszne regionalne sery itd.

Jezioro Bohinj to położne w samy sercu Triglavskiego Parku Narodowego (jednego z najstarszych w Europie) największe słoweńskie naturalne jezioro. Dolina Bohinj nazywana jest oazą spokoju i mają całkowita rację Ci którzy tak mówią. Jednocześnie jest to wyjątkowe miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnym stylem życia. Jezioro otoczone jest górach z trzech stron, a w okolicy znajduje się ponad 400 kilometrów szlaków górskich. W lecie woda w jeziorze nagrzewa się do około 22 stopni, a w zimie potrafi zamarznąć. Jego głównym dopływem jest rzeka Savica, a głównym odpływem Sava Bohinjka.

Jezioro Bohinj. Lato.

Bohinj to nie tylko park narodowy, ale również obszar Natura 2000 i biosfery UNESCO MAB. Bohinj ma niezwykłą różnorodność biologiczną i botaniczną, która nie ma sobie równych na świecie i jest chroniona międzynarodowymi konwencjami.

W okolicy istnieje marka Bohinjsko/From Bohinj, która zapewnia wysokiej jakości lokalne produkty, artykuły spożywcze, wyroby rękodzielnicze, karczmy i restauracje z marką Bohinjsko znane nie tylko w Słowenii. Dzięki temu powstają tam produkty od serca i z gwarancją autentyczności.

Wybrana specjalność Bohinj, ser Mohant, wielokrotnie nagradzany dobrze komponuje się z daniami rybnymi. W jeziorze żyje kilka gatunków ryb, z których najbardziej znanym jest nawłoci i miejscowy pstrąg jeziorny, które wraz z serem Mohant należą do tradycyjnych potraw słoweńskich pochodzących z rejonu Bohinj.

Centrum narciarskie Vogel Ski Center położone jest ponad 1000 metrów nad brzegami jeziora. Ośrodek powstał w 1964 roku na obrzeżach Triglavskiego Parku Narodowego i posiada ponad 18 kilometrów tras narciarskich oraz 8 kilometrów tras do narciarstwa biegowego, a także park snowboardowy.

Obecnie na wysokość 1535 metrów n.p.m. wywozi nas gondola, która w 4 minuty pokonuje odległość 1000 metrów w górę. Jest to jeden z bardziej znanych słoweńskich zimowych ośrodków narciarskich, w którym pokrywa śniegu może utrzymywać się nawet do kwietnia. Miejsce to odwiedziliśmy kiedyś w sezonie letnim. Tym razem jestem w tej okolicy 1 marca. Na dole pada deszcze. Na górze wita nas dla odmiany padający śnieg. Nie ma słońca – kapryśna zima postanowiła pokazać swoje oblicze. Po wyjściu z gondoli powinien ukazać się znajomy widok na pozostające w dole jezioro. Niestety tym razem widzimy jedynie mglę.

Przy górnej stacji gondoli znajduje się restauracja i hotel. Mimo kiepskiej pogody na górze jest sporo narciarzy. Jakbyście chcieli kiedyś pooglądać Triglav – czyli najwyższy słoweński szczyt to z tego miejsca przy dobrej pogodzie jest to możliwe. O letnich atrakcjach w okolicach Vogel Ski Center przeczytacie w innym z naszych słoweńskich artykułów pt. „Dolina Bohinj, imponująca Savica i Vogel„, bo co tam przede wszystkim można robić w zimie to chyba nie muszę Wam tłumaczyć 😉

Widok na Jezioro Bohinj z górnej stacji gondoli.

W tej okolicy znajduje się również jeden z najbardziej znanych wodospadów w Słowenii – wodospad Savica. Mieliśmy go zobaczyć, ale padający deszcz pokrzyżował nam plany. Jeśli chcecie przekonać się jak on wygląda i jak się do niego dostać to możecie przeczytać o tym na naszym blogu: wodospad Savica.

Wodospad Savica. Lipiec 2017.

Oplen House w Studor – muzeum kultury życia. Zostało udostępnione do zwiedzania w 1991 roku. Tradycyjny budynek który zwiedzamy to cześć mieszkalna i pomieszczenia gospodarcze znajdujące się pod jednym dachem. Jest to również jeden z niewielu domów w okolicy, w którym tzw. „czarnej” kuchni nadal można rozpalić ogień w palenisku.

Oplen House w Studor

Farma Gartnetów czyli rodzinne gospodarstwo specjalizujące się w produkcji serów (wędzony, twarożek, Mohant itd) z lokalnego mleka. Dowiadujemy się sporo o produkcji sera i mamy okazję zwiedzić laboratorium produkcyjne, a także spróbować ich specjałów. Rodzina prowadzi również sklep, w którym można kupić wytwarzane przez nich sery, suszoną kiełbasę czy masło.

Co jeszcze można robić w okolicy Bohinj? My polecamy spacer do wąwozu Mostnica oraz wodospadu Mostnica znajdującego się na końcu uroczej Doliny Voje – szlak prowadzi z miejscowości Stara Fuzina.

Wąwóz Mostnica

W miasteczku Ribčev Laz stoi najsłynniejszy kościół zbudowany w pobliżu Jeziora Bohinj – Kościół św. Jana Chrzciciela. Ma prawie 700 lat a w środku znajdziecie piękne gotyckie freski. Obiekt jest ważnym zabytkiem kultury i historii (połączenie stylu romańskiego, gotyckiego i barokowego i w związku z tym podlega ochronie dziedzictw kulturowego. Kiedyś obok kościoła znajdował się cmentarz, który nie zachował się do naszych czasów.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Ribčev Laz

Gdzie spaliśmy w Bohinj? Podczas zimowej wizyty poznałam Bohinj ECO Hotel znajdujący się w Bohinjskiej Bistricy. Bohinj ECO Hotel to pierwszy i jedyny hotel z certyfikatem Green Globe w Słowenii, dzięki czemu cały czas pozostaje najbardziej energooszczędnym hotelem w regionie. Hotel zapewnia wygodny dojazd do Jeziora Bohinj, Vogel Ski Center i pozostałych atrakcji regionu. 102 pokoje i apartamenty, kompleks wellness i spa, aquapark, kręgielnia, sala kinowa itd zapewniają urozmaicony wypoczynek. Na ostatnim pietrze znajdziecie basen z widokiem na okoliczne szczyty.

Bohinj ECO Hotel
Booking.com

Jeśli wolicie własny namiot i camping to polecamy Kamp Danica położony w tej samej miejscowości, w miejscu gdzie do Savy Bohinjki wpada Bohinjska Bistrica (więcej o naszych campingach w Słowenii przeczytacie na blogu).

Kamp Danica. Bohinjska Bistrica.

Artykuł powstał we współpracy z Słoweńską Organizacja Turystyczna I FEEL SLOVENIA oraz BEST PRESS STORY na zaproszenie których zwiedzałam Słowenię.


Artykuły z pozostałych miejsc odwiedzonych przez nas w Słowenii znajdziesz na poniższej mapie.

Exit mobile version