places2visit.pl

Dolina Vrata i Pericnik oraz wodospad Martuljek

Pericnik

Pericnik to jeden z ładniejszych słoweńskich wodospadów i jest nietypowy, bo można go obejść dookoła. Kojarzy mi się z pewnym islandzkim wodospadem o nazwie Seljalandsfoss, który także można obejść dookoła, ale Seljalandsfoss jest zdecydowanie większy. 

Dolina Vrata

Dolina Vrata jest jedną z najpiękniejszych alpejskich dolin w Słowenii. Zaczyna się w miejscowości Mojstrana, a jej koniec znajdziemy w północnej ścianie Triglavu (najwyższego słoweńskiego szczytu). Wysoka na 1000 metrów i szeroka na 3000 metrów robi spore wrażenie.  Na końcu doliny znajdziemy Aljažev dom v Vratih pełniący rolę schroniska, ale jednoczenie jest to najpopularniejszy punkt wyjścia na okoliczne szczyty (Triglav, Stenar, Škrlatica itd). Środkiem doliny płynie Triglavskia Bistrica, której kolor po prostu zachwyca.

Wzdłuż doliny prowadzi szlak pieszy, ale można ją tez przejechać samochodem po żwirowo- asfaltowej drodze. Asfalt jest tylko na niektórych odcinkach więc nie bądźcie zdziwieni, gdy Wasz samochód zacznie wyglądać jak kupa brudu i pyłu. Ale jest przynajmniej jeden cel dla którego warto się wybrać do doliny Vrata – jest to wodospad Pericnik (Ci z Was którzy czytali nasze poprzednie artykułu o Słowenii wiedzą, że było już wcześniej kilka wodospadów, a ja mogę Was zapewnić, że ten na pewno nie będzie ostatni).

Wodospady Pericnik

Mówiąc o wodospadzie Pericnik zazwyczaj mamy  na myśli jego dolną część, którą widać z głównej drogi. Musimy jednak wiedzieć, że Pericnik składa się z dwóch wodospadów:

– Górny Pericnik ma 16 metrów wysokości

– Dolny Pericnik ma 52 metry wysokości i można go obejść dookoła

Wodospady Pericnik powstały na skutek działania lodowców w dolinie Vrata. Podczas wycofywania się lodowca materiał polodowcowy był niesiony wraz z wodą w dół doliny. Powstała w ten sposób skała konglomeratowa biegnie wzdłuż lewego brzegu Triglavskiej Bistricy i rozciąga się na szerokość ok 100 metrów. Utworzone ze skały konglomeratowej klify najlepiej widać właśnie na przykładzie wodospadów Pericnik, które opadają nad jego krawędzią. Największą atrakcją dolnego wodospadu jest właśnie to, że możemy go obejść dookoła i obejrzeć z każdej strony. Trzeba oczywiście uważać, bo jest mokro i ślisko, a upadek grozi zjazdem w utworzony przez wodospad głęboki dół do którego wpada cała woda z góry. Oczywiście przy bliższym podejściu do wodospadu należy liczyć się z tym, że będziemy mokrzy. Ale podczas naszego pobytu w Słowenii panowały tam takie upały, że traktowaliśmy to jako bardzo przyjemną ochłodę. I nie za bardzo chcieliśmy się stamtąd ruszać.

Pericnik – jak dojechać
Wodospad Martuljek

Jeszcze tego samego dnia z doliny Vrata przenieśliśmy się 15km dalej do miejscowości Gozd Martuljek. Po co? Ano po to by zobaczyć oczywiście kolejny wodospad – tym razem był to wodospad Martuljek Dolny. I tutaj jest bardzo podobnie jak w przypadku Pericnika bo Wodospady Martuljek są dwa: górny i dolny. I na tym podobieństwa się kończą. Górny wodospad opada z pionowej ściany 100 metrów w dół, a dojście do niego jest dłuższe (ok 2 godzin w jedną stronę) i trudniejsze (łańcuchy i klamry na końcu). Dolny wodospad opada z 50 metrowej ściany w 400 metrowy uformowany w wapieniu wąwóz o nazwie Martuljek. Dolny wodospad ogląda się z daleka, z mostku lub kawałek wyżej z punktu widokowego. Nie da się podejść pod niego tak jak w przypadku Pericnika.

Martuljek – jak dojechać:

A w następnym poście dla odmiany przejedziemy się przełęczą Vrsic z północy na południe (w ramach chwilowego odpoczynku od wodospadów).

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Słowenii zapraszam do przeglądnięcia naszego zestawienia najlepszych słoweńskich wodospadów albo wąwozów. A na mapie poniżej znajdziesz pozostałe miejsca, które warto zobaczyć.


Exit mobile version