W pobliżu miejscowości Werfen, w masywie Tennengebirge w Alpach Salzburskich, około 50 km do Salzburga znajduje się labirynt grot o długości 42 km, wypełnionych przez cały rok lodem, będący jednocześnie największą na świecie naturalną jaskinią lodową zwaną Eisriesenwelt.
Dostęp do jaskini Eisriesenwelt nie jest wcale taki prosty, ponieważ wejście do niej usytuowane jest na wysokości 1641 metrów n.p.m.
Mamy do wyboru dwie opcje: wyjście tylko i wyłącznie pieszo albo skrócenie sobie drogi poprzez skorzystanie z kolejki. Możliwa jest też opcja wyjazdu kolejką w górę i zejście pieszo w dół, na co ostatecznie się decydujemy. Ale i tak po zakupie biletów należy przejść ok 20 minut pieszo do dolnej stacji kolejki. My wsiadamy do wagonika i jedziemy do góry (ok 3 minuty). Pokonanie tego odcinka pieszo może zająć do 90 minut. A po drodze są miejsca, gdzie można się zatrzymać i odpocząć.
Poniżej na zdjęciu widać górną stację kolejki.
Z okna wagonika widać całą dolinę rzeki Salzach.
Następnie kolejne 20 minut zajmuje dojście do wejścia do jaskini Eisriesenwelt. Idziemy malowniczo położoną trasą podziwiając widoki nie tylko przed nami, ale również za nami.
Wejście do jaskini w całej okazałości. Musimy tam poczekać, aż zbierze się grupa osób (co nie jest trudne, bo ludzi jest dużo), a wejście do środka jest możliwe tylko z przewodnikiem i odbywa się mniej więcej co pół godziny.
Warto mieć ze sobą ciepłe ubrania, bo temperatura w środku wynosi zazwyczaj poniżej zera stopni, jest tam również ślisko i wąsko. A za oświetlenie robią przenośne latarnie, zabierane przez wchodzących do środka.
Zwiedzanie jaskini w środku zajmuje ok. 70 minut.
Zarówno ciemność, jak i tempo poruszania się grupy w dość na wąskiej ścieżce w jaskini nie sprzyja robieniu dobrych zdjęć. Dlatego warto ją odwiedzić, aby samemu przekonać się o pięknie tego miejsca.
Po zakończeniu zwiedzania wracamy spacerem na parking, zajmuje nam to jakieś 1,5 godziny.
Jaskinia Eisriesenwelt jest otwarta dla zwiedzających od początku maja i czynna prawie do końca października. Ceny są zróżnicowane w zależności od wybranego wariantu. Obecnie za samo wejście do jaskini trzeba zapłacić 11 euro, bilet: jaskinia + kolejka (w obie strony) to wydatek 22 euro, a szczegółowy cennik można znaleźć tutaj.
Nocujemy w miejscowości Pfarrwerfen, na bardzo ładnie położonym Camping Vierthaler, który oddalony jest o ok. 10 km od parkingu pod jaskinią.
W okolicy można zobaczyć również m.in. wybudowany w XI wieku na szczycie 155 metrowej skały Zamek Hohenwerfen, w którym codziennie odbywają się pokazy lotów sokołów.
Booking.comJeśli szukasz innych atrakcji w Austrii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.
26 komentarzy
Uwielbiam odwiedzać jaskinie (a już takie wypasione, to koniecznie!), zatem dopisuję do mojej jaskiniowej listy!
Pozdrawiam, Asia
Rewelacyjne miejsce. Tylko czemu tak mało zdjęć ze środka?
bo w tej jaskinie jest zakaz robienia zdjęć 🙂
Potwierdzam. Zakaz jest rygorystycznie egzekwowany. Samemu udało mi się nakręcić filmik kamerką sportową, którą miałem przyczepioną do czoła 🙂
Ja tez dolaczam do gorna jaskiniowcow 😉 – co wiecej, nasz 5 letni synek tez w sobie odkryl ostatnio te pasje i coraz wiecej chce chodzic. No i ostation nawet o spaniu w jaskini przebakuje moj maly Croode 😉
Na zdjęcia zamku można liczyć? 🙂
Niestety w zamku nie byliśmy 🙂
Jaskinia w gorach, czyli takie 2 w 1:) Chetnie bym to miejsce odwiedzila, bo wydaje sie byc bardzo zorganizowane i bezpieczne, ale to jest dla mnie najwazniejsze, przy schodzeniu do wnetrza ziemi:)
ojejku byłam tam! Chyba z 15 lat temu i zupełnie zapomniałam o tym miejscu! A ono tak piękne było!!! Dzięki za przypomnienie 🙂 w ogóle tam widoki w całej okolicy powalały, co i doskonale na Waszych zdjęciach widać!
Rewelacja. Że też człowiek nie wie o takich ciekawych miejscach! 🙂
Pięknie i malowniczo. Szczerze mówiąc bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie cena – chyba za bardzo przyzwyczaiłam się do bawarskich Alp 😉 Sama jaskinia na żywo musi robić niesamowite wrażenie!
Polecam. Lodowa twarz ksiezniczki i batman robia wrazenie.
Cieszymy się, że Ci się podobało 🙂
Moze blahe pytanie, ale czy z prawie 3 latkiem mozna wybrac sie do jaskini?
Można. Trzeba go tylko odpowiednio ubrać. Nasz Michał jak miał 2,5 roku to był z nami w jaskini Niedźwiedziej w Kletnie 🙂
Może zdjęć jest mało, gdyż nie wolno ich tam robić 😉
jak długo trwa samo zwiedzanie jaskini
Trwa to około 70 minut
Śliczne widoki <3
Czy wpuszczą tam roczne dziecko? I czy damy radę zwiedzać ta jaskinie z dzieckiem w nosidełku?
Powiem tak: nie widzieliśmy tam zakazu wejścia dla rocznych dzieci. Ale w jaskini jest ciemno, jedyne światło jakie tam będzie to tylko z przenośnych lamp niesionych przez zwiedzających (tylko niektóry dostają). Dlatego obawiam się, że roczne dziecko może się jednak trochę bać. Co do kwestii nosidełka to musicie się zastanowić czy dacie radę iść po śliskiej ciemnej jaskini do góry i w dół. Myślę, że dobrym pomysłem będzie jak poradzicie się pracowników jaskini w tej kwestii: info@eisriesenwelt.at – mail z ich strony powinien rozwiać Wasze wątpliwości. Bo możliwe, że ich przewodnicy mieli już do czynienia z tak małymi dziećmi 🙂
Cześć . Jeżeli z dziećmi to tylko i wyłącznie z nosidełkami, dbajmy o nasze najmłodsze pociechy ??
Czy jest jakakolwiek możliwość zwiedzania z przewodnikiem po polsku?
Wtedy nie było. A jak teraz próbowałam kupić bilety online to też nie było możliwości wyboru języka przewodnika.
A samo wejście/zejscie piesze szlakiem z jaskini trudne jest, czy tak jak piszecie spacer?
Zejście z jaskini na sam dół nie było trudne. Do góry jechaliśmy kolejką żeby było szybciej 😉