Dlaczego holenderskie miasteczko Giethoorn nazywane jest Wenecją Północy?
Giethoorn to urocze holenderskie miasteczko położone w prowincji Overijssel na północnym wschodzie kraju. Znane jest jako “Wenecja Holandii” albo “Wenecja Północy” ze względu na swoje malownicze kanały i liczne mostki (których jest dokładnie 176). Jego malowniczy i niepowtarzalny układ ulic i kanałów każdego roku przyciąga tam mnóstwo turystów (liczba ta dochodzi do miliona zwiedzających rocznie). Okoliczni mieszkańcy też chętnie spędzają tam wolny czas.
Giethoorn – jak dojechać, gdzie zaparkować?
Dojazd do Giethoorn jest możliwy zarówno samochodem, jak i transportem publicznym. Jeśli wybieramy się tam samochodem to pamiętaj, że w samym centrum miasta ruch samochodowy nie jest dozwolony. Giethoorn posiada 3 duże parkingi z łącznie 610 miejscami parkingowymi. Dostępnych jest także 20 mniejszych miejsc parkingowych (więcej informacji gdzie bezpiecznie zostawić samochód znajdziesz na tej stronie).
Jak dojechać do Giethoorn korzystając z transportu publicznego? Możesz pojechać pociągiem do pobliskiego miasta Steenwijk, a następnie przesiąść się na autobus, który kursuje do Giethoorn. Mnóstwo jednodniowych wycieczek do Giethoorn można znaleźć w Amsterdamie.
Giethoorn – wstęp
Wstęp do Giethoorn jest bezpłatny, co jest niewątpliwie jednym z atutów tego miejsca. Jednak wielu turystów korzysta z atrakcji płatnych, takich jak rejsy łodziami po kanałach, zwiedzanie muzeum czy wynajem rowerów wodnych. Ceny za te atrakcje wahają się w zależności od wybranej opcji i czasu trwania. Miasteczko otwarte przez cały rok. Nie ma ani godzin otwarcia ani zamknięcia.
Giethoorn – atrakcje
Największą atrakcją Giethoorn jest naturalne piękno tego miejsca. Jest dosłownie otoczone kanałami, które stanowią główną drogę komunikacji wewnątrz miasteczka – stąd porównanie do Wenecji. Spacerując po urokliwych uliczkach i mostkach, można podziwiać piękne domy i słomiane dachy, które nadają temu miejscu wyjątkowy urok. Wzdłuż kanałów można również spotkać wiele pięknych ogrodów i tarasów, gdzie można zatrzymać się na chwilę odpoczynku i cieszyć się widokiem. Jeśli macie więcej czasu to warto skorzystać z rejsu łodzią i obejrzeć miasteczko z innej perspektywy. Jednak pamiętajcie, że (podobnie jak w Zaanse Schans) tam nadal żyją ludzie w tych autentycznych domach krytych strzechą, rozmieszczonych na małych wysepkach. Weźcie to pod uwagę podczas zwiedzania. Na terenie miasteczka jest możliwość noclegu: w kilku hotelach albo na campingu. Zjeść możesz w kilkunastu różnych restauracjach.
Inną atrakcją, która przyciąga turystów do Giethoorn, jest Muzeum Giethoorn 't Olde Maat Uus. To małe muzeum przedstawia historię i kulturę regionu, i pozwala odkryć jak wyglądała codzienność mieszkańców Giethoorn w przeszłości. Zobaczysz wnętrze autentycznej farmy, dom rybaka czy hangar dla łodzi. Wstęp kosztuje 7,5 euro za osoby dorosłe i 2,5 euro za dzieci od 4 do 12 roku życia (ceny z 2023 roku). Aktualne godziny otwarcia (które są różne) w sezonie zimowym i letnim znajdziecie na stronie muzeum.
W okolicy znajduje się również Park Narodowy De Weerribben-Wieden, który jest jednym z najlepiej zachowanych obszarów bagien w Europie. To wspaniałe miejsce do obserwowania ptaków, jazdy na rowerze po malowniczych ścieżkach i cieszenia się przyrodą. Park ten założony w 1992 roku jest największym torfowiskiem Europy Północno-Zachodniej i składa się z dwóch obszarów, de Weerribben i De Wieden. Ma powierzchnię około 100 kilometrów kwadratowych.
Nasze pozostałe artykuły z Holandii znajdują się w dziale: HOLANDIA
Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.