places2visit.pl

Krizna Jama – jedna z piękniejszych słoweńskich jaskiń

Krizna Jama

Krizna Jama czyli jak to jest płynąć pontonem w jaskini i oglądać kości żyjących tam kiedyś niedźwiedzi jaskiniowych. A wszystko to bez takiej komercji jak w innych, nie tylko słoweńskich jaskiniach.

Krizna Jama

To jedyna jaskinia w Słowenii, która przy zachowaniu swoich wszystkich naturalnych walorów jest dostępna dla turystów. Nie spotkasz tam takich tłumów turystów jak w Jaskini Postojnej czy Skocjańskiej. Dzięki znacznemu ograniczeniu liczby odwiedzających Krizna Jama jest jedną z najlepiej zachowanych jaskiń turystycznych w Słowenii. Położona jest na południu kraju, niedaleko miasteczka Bloška Polica, niespełna 60 km od stolicy – Ljubljany. W jaskini znajdują się 22 jeziora, przez które można przepłynąć łodzią. Czasem może się zdarzyć, że z uwagi na wysoki poziom wody zwiedzanie nie będzie możliwe. W jaskini panuje całkowita ciemność, dlatego przed wejściem rozdawane są latarki. W środku na prośbę przewodnika gasimy je na chwilę wszyscy i dzięki temu przekonujemy się, że panuje tam całkowita ciemność. Nie ma tam kładek, chodników i poręczy. Idziemy po śliskim podłożu (kalosze obowiązkowo dostajemy przed wejściem) uważając, aby się nie przewrócić.

Krizna Jama oferuje 3 trasy zwiedzania:

(źródło: https://krizna-jama.si/pl/harmonogram-wejsc/)

W jaskini żyje 45 różnych podziemnych gatunków zwierząt takich jak np: pająki jaskiniowe, ślimaki, gąsienice, nietoperze (jest to drugie co do wielkości miejsce zimowania nietoperzy w Słowenii) itd. W czasie pobytu w jaskini udało nam się spotkać gąsienice jaskiniową, którą zobaczycie na zdjęciu poniżej.

Ale Krizna Jama bardziej znana jest z powodu znalezienia w niej szczątków niedźwiedzia jaskiniowego. Jego kości po raz pierwszy znaleziono w 1847 roku. Rozpoczęte w 1878 roku wykopaliska pozwoliły na odkrycie ponad 2000 szczątków. Dzięki temu udało się zbudować dwa pełne szkielety niedźwiedzia jaskiniowego, które obecnie można oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Największa znaleziona tam czaszka niedźwiedzia ma 56 centymetrów długości. Prawdopodobnie niedźwiedzie żyły w Kriznej Jamie przez wiele lat. Świadczy o tym nie tylko ilość znalezionych tam kości, ale także ślady niedźwiedzi na ścianach jaskini.

W trakcie zwiedzania jaskini przewodnik zatrzymuje się przy szklanej gablocie, w której umieszczono czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus ingressus). Mógł on osiągać wagę nawet do 1,2 ton. Obok leży zdecydowanie mniejsza czaszka niedźwiedzia brunatnego, który mógł ważyć maksymalnie 120 kg. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Dochodzimy po pierwszego jeziora i to tutaj znajduje się największa atrakcja dla dzieci. Duży żółty ponton zabiera nas na krótki rejs po jeziorku, który to Michał jeszcze długo potem będzie wspominał. Całe nasze zwiedzanie Kriznej Jamy trwało ok 1,5h – najkrótsza trasa. Polecamy.

Informacje

Pozostałe jaskinie jakie udało nam się zobaczyć, nie tylko w Słowenii znajdziecie tutaj.

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Słowenii zapraszam do przeglądnięcia naszego zestawienia najlepszych słoweńskich wodospadów albo wąwozów. A na mapie poniżej znajdziesz pozostałe miejsca, które warto zobaczyć.

Exit mobile version