places2visit.pl

Liswarta – weekend w kajaku

Kajaki na rzece Liswarta to ciekawy sposób na upalny weekend. Nie ma nic lepszego niż spędzenie upalnych dni nad wodą, szczególnie w doborowym towarzystwie.

Nie wiem czy pamiętacie, ale na pierwsze kajaki z dziećmi wybraliśmy się w zeszłym roku na rzekę Mała Panew. Wtedy był to spływ jednodniowy. Tym razem wraz ze znajomymi postanowiliśmy spędzić na kajakach cały weekend.

Liswarta to rzeka w północnej części województwa śląskiego. Jest to lewy dopływ Warty, do której wpada w miejscowości Kule.

Nasza baza noclegowa znajdowała się w miejscowości Zawady (około 30 kilometrów od Częstochowy) w Ośrodku Wypoczynkowym „Krecik”. Na terenie ośrodka jest przystań kajakowa (można tam rozpocząć lub zakończyć spływ), pole namiotowe oraz domki do wynajęcia. Jest miejsce na grilla i boisko do siatkówki. Spływ może być jedno lub dwudniowy. W naszym przypadku był to spływ dwudniowy.

Liswarta – trasa spływu

Trasa spływu została podzielona na dwa dni. Pierwszego dnia spływ zaczynaliśmy w miejscowości Danków (dokąd udaliśmy się transportem wraz z kajakami) i kończyliśmy na polu namiotowym w Zawadach. Trasa miała około 11 kilometrów i zajęła nam 3,5 godziny. W trakcie tego spływu były dwa miejsca, gdzie trzeba było przenieść kajak. Na szczęście nie były to duże odległości.

Drugiego dnia spływ zaczynaliśmy Zawadach i płynęliśmy około 19 kilometrów do miasteczka Wąsosz. Trasa była zdecydowanie dłuższa a ostatnia jej część odbywała się po Warcie. Po wpłynięciu na Wartę rzeka znacznie się rozszerzyła i nie była już tak przejrzysta jak do tej pory. Zajęło nam to 5,5 godziny. Podczas spływu było wiele urokliwych mostków i kładek, pod którymi trzeba było przepłynąć, co było szczególnie atrakcją dla dzieci.

Szczegółowe informacje o całej trasie spływu znajdziecie na stronie wypożyczalni kajaków poliswarcie.pl. Trasa od Dankowa do Wąsosza jest trasą łatwą i spokojnie nadaje się dla mało doświadczonych kajakarzy. Woda jest płytka, jedynie po wpłynięciu do Warty jej poziom był bardziej zróżnicowany. Naszym zdaniem trasę warto rozbić na dwa dni. Chyba, że lubicie spędzić cały dzień w kajaku, ale nie ukrywajmy że po tylu kilometrach w jednej pozycji może boleć tyłek 🙂

Koszty:

Exit mobile version