places2visit.pl

Łysica i jaskinia Raj czyli krótki wypad w świętokrzyskie

Łysica

Łysica czyli nasz kolejny szczyt do Korony Gór Polski.

W długi listopadowy weekend postanowiliśmy wybrać się do Warszawy. Mogliście o tym przeczytać w artykule: Warszawa na weekend z dzieckiem – co zobaczyć

W drodze powrotnej na Śląsk chcieliśmy zatrzymać się na jeden dzień w Kielcach i zwiedzić okolice. Planując wizytę w Górach Świętokrzyskich zdecydowaliśmy nie skupiać się tylko na górach, ale odwiedzić także jedną z większych atrakcji tych okolic czyli znaną w Polsce jaskinię Raj.

Jaskinia Raj

11 kilometrów od Kielc znajduje się znana nam wszystkim jaskinia Raj. Jest to jaskinia krasowa, która posiada bardzo bogatą szatę naciekową co czyni ją jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Została uznana za rezerwat przyrody. Istnieje ściśle określony limit dziennych wejść do jaskini (wejścia w grupach do 15 osób odbywają się jedynie z przewodnikiem). Dla turystów otwarto ją w 1972 roku, a długość trasy turystycznej to jedynie 180 metrów. Znajdziecie tam przepiękne formy krasowe, szczątki mamuta czy niedźwiedzia jaskiniowego, spotkacie też obecnych mieszkańców czyli nietoperze, a nawet lokalnego pająka.

Łysica – Korona Gór Polski

Łysica to najniższy szczyt z całej kolekcji 28 szczytów należących do Korony Gór Polski (czyli 28 z założenia najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce). Do tej pory wszyscy uważali że najwyższym miejscem Łysicy jest jej zachodni wierzchołek czyli tam gdzie znajduje się krzyż i tabliczki informacyjne. Najnowsze badania jednak pokazują, że najwyższym miejscem jest Skała Agaty czyli wschodni wierzchołek Łysicy. Czy zmieni się przez to Korona Gór Polski? Zobaczymy.

Wejście na Łysicę nie należy do trudnych. Wystarczy pojechać do miasteczka Święta Katarzyna, gdzie w okolicy Domu Zakonnego Sióstr Klauzurowych Bernardynki znajdziemy duży parking (po drugiej stronie ulicy).

Znaki kierujące na Łysicę również trudno będzie przegapić. Szlak nie jest długi. Od wejścia do parku do krzyża na szczycie jest niecała godzina drogi. Jednak ścieżka przez las jest kamienista i po deszczu lub po mokrych liściach może stanowić problem dla osób o śliskich butach.

Po drodze spotykamy sporo ludzi wędrujących na szczyt i świętujących jednocześnie przypadające na ten dzień święto odzyskania niepodległości (11 listopada). Do tego stopnia, że w drodze powrotnej sami zostajemy obdarowali biało-czerwonymi flagami, które towarzyszą nam w drodze na parking. Przez wierzchołek Łysicy biegnie Główny Szlak Świętokrzyski.

Dąb Bartek

Pomnik przyrody i jeden z najstarszych dębów w Polsce to Dąb Bartek. Znajdziemy go przy drodze wojewódzkiej nr 750 z Zagnańska do Samsonowa. Podobno w 1829 roku dąb miał 14 konarów. Obecnie pozostało ich tylko 8. Drzewo ma wysokość około 30 metrów i od 1954 roku funkcjonuje jako chroniony pomnik przyrody. Drzewo zostało również umieszczone w herbie Gminy Zagnańsk. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Exit mobile version