Malbork i wizyta na zamku chodziła nam po głowie już od dawna, ale ciągle był to miejsce nie po drodze. Planując jednak urlop na Mierzei Wiślanej mieliśmy nadzieję, że wizyta w Malborku będzie już tylko na wyciągnięcie ręki. I tak oto w pewien pochmurny poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę.
Pewnie zastanawia Was czy poniedziałek jest dobrym dniem na wizytę w muzeum? Przyzwyczajeni jesteśmy że większość muzeów w Polsce w ten pierwszy dzień tygodnia bywa zamknięta. Ale są wyjątki i jednym z nich jest właśnie Muzeum Zamkowe w Malborku. Otóż w poniedziałki na Zamku w Malborku zamknięte są wystawy, ale pozostałe tereny zamkowe są otwarte dla zwiedzających. Dzięki temu wejściówka dla dorosłej osoby w poniedziałek wynosi 7 zł, a nie prawie 40 zł (cennik tutaj) wraz z audio-przewodnikiem (wolimy elektronikę zamiast przewodnika w osobie fizycznej, co daje nam możliwość spędzenia tyle czasu w każdym miejscu ile aktualnie potrzebujemy).
Zamek w Malborku, wpisany w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie. Budowany etapami od końca XIII wieku był początkowo siedzibą komtura, później Wielkich Mistrzów Zakonu, wykupiony z rak krzyżackich był czasową rezydencją władców Polski, służył także jako m.in koszary i magazyny. Odbudowany po zniszczeniach powstałych w czasie II Wojny Światowej, nadal jest obiektem w którym prowadzone są prace konserwatorskie. Muzeum Zamkowe w Malborku obejmuje: Przedzamcze (Zamek Niski), Zamek Średni i Zamek Wysoki.
Jeżeli myślicie że w związku z poniedziałkiem na terenie zamku będzie mało ludzi to jesteście w błędzie. W Malborku nawet w poniedziałek jest dużo ludzi, wycieczek, stoisk z pamiątkami, przebranych rycerzy pozujących do zdjęć za opłatą itd. Na dziedzińcu Zamku Średniego pierwszą atrakcją są …. armaty, od których nie możemy się ruszyć, bo przecież są tak ciekawe, że Michał w zasadzie mógłby tam zostać, byleby go odebrać przy wyjściu. Przez posągami czterech wielkich mistrzów (Hermann von Salza, Siegfried von Feuchtwangen, Winrich von Kniprode i Albrecht Hohenzollern) stoi wycieczka. Przewodnik opowiada historię miejsca, a my przez chwilę cierpliwie czekamy, aby móc choć podejść do posągów.
Na dziedzińcu Zamku Wysokiego oglądamy studnię, spacerujemy krużgankami, zaglądamy do wnętrza Kapitularza czyli miejsca narad, gdzie centralne miejsce zajmuje ława dla Wielkiego Mistrza. A także odwiedzamy Wieżę Gdanisko czyli główną latrynę na zamku, gdzie rezolutny 3,5 latek dowiedział się gdzie rycerz sika, o czym jeszcze długo potem nam wspominał.
Co jeszcze można zobaczyć w poniedziałek w Malborku? Np. zrekonstruowane wnętrze dawnego młyna wraz z przeniesionymi tam w 1912 r. z pobliskiej wsi urządzeniami młyńskimi. Albo zejść do ogrodu różanego czy na cmentarz z oryginalnymi nagrobkami krzyżackimi.
Wydawałoby się, że nosidełka turystyczne nie są zupełną nowością na rynku, to jednak Wojtek oglądający ciekawymi oczami krzyżacki zamek wzbudzał co jakiś czas małą sensacje. „Popatrz, taki mały, a już ogląda”, „Takiemu to dobrze, wszędzie go zaniosą”, „Za naszych czasów tego nie było” itd. Z drugiej strony, czemu ma nie oglądać, jak dookoła tyle ciekawych obrazów, odgłosów.
A na zakończenie wycieczka rowerem wzdłuż murów zamkowym. Świetny sposób, aby zobaczyć zamek dookoła. Ma tylko jeden minus: ktoś musi pedałować by wozić mógł się ktoś.
Jeżeli spodobał Ci się Malbork, to zapraszamy również do Fromborka albo do Gdyni. A jeśli masz zamiar nocować w Malborku, to widzieliśmy tam świetnie położony Camping nad Stawem, znajdujący się nad rzeką Nogat ze świetnym widokiem na zamek.
Jeżeli podoba Ci się to co piszemy i chciałbyś być na bieżąco, to polub nasz profil na Facebooku – places2visit.pl. To bardzo miło wiedzieć, że nas czytasz, co motywuje do działania.