places2visit.pl

Maribor, wino i czekolada

Dlaczego warto odwiedzić Maribor i co wspólnego z tym ma wino i czekolada. Maribor – miasto najstarszej winorośli.

Maribor to drugie co do wielkości miasto w Słowenii. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad rzeką Drawą, około 20 kilometrów od granicy z Austrią. Jest również stolicą krainy historycznej zwanej Dolną Styrią (obecnie większa część Styrii znajduje się w Austrii, a jej południowa część czyli Dolna Styria znajduje się w Słowenii). Miasto otoczone jest zielonymi lasami Pohorji (Pohorje to łańcuch górski, który należy do Alp Wschodnich, w większości są to lasy iglaste) oraz łagodniejszymi zboczami na których od wielu lat rosną winorośle.

Maribor słynie z wina i nie da się tego ukryć. W Słowenii wyróżniamy trzy regiony winiarskie: Podravje, Primorska i Posavje. Maribor znajduje się w regionie Podravje. To własnie w tym mieście rośnie najstarsza winorośl na świecie – jest to Stara Trta i ma ponad 400 lat. Ze względu na swój wiek została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Można ją oglądać w centrum miasta przed budynkiem Old Vine House (Vojašniška ulica 8, 2000 Maribor). W czasie mojego pobytu czyli w marcu wyglądała bardzo niepozornie, jednak co roku daje około 100 butelek wina. Ta odmiana winorośli Žametovka została posadzona w tym miejscu pod koniec średniowiecza i przetrwała liczne zawieruchy, pożary, Filoksera winiec (odmiana mszyc – groźny szkodnik winnic), a nawet bombardowania w czasie II wojny światowej (które częściowo zniszczyły dom, na fasadzie którego rośnie winorośl). Dzisiaj ta winorośl ma swojego osobistego opiekuna i jest jedną z bardziej znanych atrakcji Słowenii. Co roku w mieście odbywa się Festiwal Starego Wina (Old Vine Festival), który trwa tydzień i kończy się formalnym zbiorem winogron przed Old Vine House.

Najstarsza winorośl.

W Old Vine House oprócz różnych informacji na temat miasta, historii, wina itp. znajdziecie największą współczesną mozaikę podłogową w Słowenii. Mozaika przedstawia przepływ rzeki Drawy i odzwierciedla wiele historycznych punktów zwrotnych dla miasta Maribor.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII wieku, ale jak wiadomo osada w tym miejscu istniała już wcześniej. W 1864 roku miasto znalazło się na trasie kolejowej która łączyła Wiedeń z Triestem, co znacznie przyspieszyło jego rozwój kulturalny i ekonomiczny. Podczas II wojny światowej miasto zostało bardzo zniszczone. W sezonie zimowym miasto sprawia wrażenie spokojnego, niewiele ludzi kręci się po ulicach. W lecie musi tam być zupełnie inaczej, patrząc po ilość kawiarni czy restauracji w okolicach.

Oglądamy budynek poczty, Katedrę św. Jana Chrzciciela (której historia sięga drugiej połowy XII wieku). Przy głównym placu Glavni trg (plac chwilowo jest w remoncie) stoi Kolumna Zarazy – zbudowana z wdzięczności za ustanie epidemii dżumy w 1680 roku. Pozłacana figura Matki Boskiej, zwieńczoną dwunastoma gwiazdami i stojąca na Księżycu, którą obecnie widzimy na kolumnie powstała w 1743 roku w miejscu pierwszego pomnika. Jednocześnie jest to jeden z najlepszych przykładów sztuki barokowej w Słowenii.

plac Glavni trg
Katedra św. Jana Chrzciciela

Mijamy budynek Zamku w Mariborze. Obok niego znajdziecie najbardziej charakterystyczny pomnik w mieście – Spomenik NOB czyli pomnik Wojny o Wyzwolenie Narodowe, który mieszkańcy Mariboru często nazywają „Kodžak” (był taki amerykański serial kryminalny pt.”Kojak” w którym główną rolę grał Telly Savalas), bo przypomina łysą głowę. Z daleka przypomina również piłkę. Wzniesiony z brązu pomnik jest wysoki na 7 metrów i upamiętnia około 700 ofiar, które zostały zabite za stawianie oporu okupantowi. Autorem dzieła Slavko Tiheca z 1975 roku. W pobliżu znajdziecie również piwnicę Vinag – jedną z najstarszych piwnic z winami w Europie.

W 2012 roku Maribor dostał Europejską Stolicą Kultury, w 2013 roku Europejską Stolicą Młodzieży, a w 2018 roku Europejskim Miastem Sportu. Czasami nazywany jest „miejskim stokiem narciarskim”, ponieważ największy ośrodek narciarski w Słowenii Mariborsko Pohorje Ski Resort znajduje się tylko 10 minut drogi od centrum miasta. Oprócz 40 kilometrów tras narciarskich ośrodek znany jest z organizacji zawodów Pucharu Świata FIS w slalomie i slalomie gigancie znanych pod nazwą „Golden Fox”.

10 minut drogi od centrum miasta znajduje się Czekoladowa Wioska czyli Luxury Glamping Chocolate Village oraz Teta Frida – manufaktura czekolady (kupisz tam wszystko co ma w sobie czekoladę, od słodyczy, przez kosmetyki po piwo). Czekoladowa wioska znajduje się nad rzeką Drawą, w parku przyrody Natura 2000 oraz wzdłuż słynnej trasy rowerowej Drava Cycling Route. Można wynająć tam różnego rodzaju domki i delektować się ciszą i spokojem. Są domki na parterze z tarasem (Forastero), położone między koronami drzew (Criollo) lub mix obu wcześniejszych opcji (Trinitario) tzn, położone tuż przy basenie z prywatnym jacuzzi i kominkiem. Ceny nie należą do niskich, ale znajdą się tacy, którzy docenią ofertę i atrakcje Czekoladowej Wioski.

Artykuł powstał we współpracy z Słoweńską Organizacja Turystyczna I FEEL SLOVENIA oraz BEST PRESS STORY na zaproszenie których zwiedzałam Słowenię.

Booking.com

Artykuły z pozostałych miejsc odwiedzonych przez nas w Słowenii znajdziesz na poniższej mapie.

Exit mobile version