Zaprezentujemy Wami kolejne zestawienie ciekawych miejsc jakie do zaoferowania ma województwo opolskie oraz rejonie czeskiego Jesenika.
W pierwszym artykule, który pisałam o województwie opolskim znalazły się miejsca i atrakcje interesujące szczególnie dzieci (dla dorosłych również) – Opolskie z rodziną – pomysły na wycieczki: między innymi Fabryka Robotów, Muzeum Gazownictwa i Metamuzeum Motoryzacji. Tym razem pokażemy Wam województwo opolskie z zupełnie innej strony.
Kamień Śląski – niewielka miejscowość w gminie Gogolin. Tam urodził się Jacek Odrowąż – dominikanin, który został kanonizowany w XVI wieku. W dzisiejszych czasach w miasteczku znajduje się przepiękny Pałac Odrowążów. Na przestrzeni wielu lat z siedziby rodu rycerskiego stał się zamkiem. W późniejszych czasach wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, był zniszczony, podpalony. Po odbudowaniu w 1994 roku utworzono w nim Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie w pałacu odbywają się m.in konferencje i sympozja, jest miejscem spotkań ludzi z przeróżnych środowisk. Pałac można zwiedzać, a dla chętnych przygotowano pokoje i apartamenty do wynajęcia. Obok pałacu znajduje się sanatorium (Sebastianeum Silesiacum Instytut Naukowo-Badawczy – Księdza Sebastiana Kneippa) stosujące metodę wodolecznictwa ks. Kneippa.
W Kamieniu Śląskim w niedalekiej odległości od pałacu (5 minut spacerem od sanatorium) utworzono pięknie utrzymane pole golfowe Karolinka Golf Park. Reklamuje się jako najbardziej zielone pole w Polsce i po listopadowej wizycie w tym miejscu możemy to potwierdzić. Od 2002 roku istnieje Opolski Klub Golfowy (jedyny na Opolszczyźnie), którego członkowie swoją miłością do golfa próbują zarazić innych. Jeśli nie mieliście nigdy do czynienia z takim rodzajem sportu (tak jak ja do tej pory) to polecam spróbować – to świetna zabawa, a przy okazji możliwość spędzenia aktywnie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu rosnącego w pobliżu sosnowego lasu.
Zostajemy jeszcze w Kamieniu Śląskim. Jeśli jesteście fanami szybkich samochodów to na pewno przyda Wam się informacja o najnowszym pełnowymiarowym torze wyścigowym w Polsce – Silesia Ring (długość toru to 3636 metrów). Tor Silesia Ring jest oficjalnym partnerem marki Lotus w Polsce. Pojazdy te są udostępniane do jazdy na torze w trakcie szkoleń czy eventów, możliwy jest też wynajem indywidualny. Na terenie kompleksu znajdziecie wieżę startową, garaże, tarasy widokowe, budynek konferencyjny. W pobliżu jest hotel i restauracja, a także lotnisko czyli wszystko co potrzebne do dobrej zabawy. Odpowiednia dawka adrenaliny gwarantowana.
Zamek w Mosznej – bajkowa posiadłość należąca do rodu Tiele-Winckler w latach 1866 do 1945. Dzięki wieloletniej rozbudowie zamek ostatecznie zyskał 99 wież i 365 pomieszczeń (legenda mówi, że miasteczko Moszna w średniowieczu należało do Zakonu Templariuszy, którzy zbudowali zamek). Teren otoczony jest zabytkowym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami. Przepięknie kwitną tam również wieloletnie rododendrony i azalie – polecamy wybrać się na Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej. Zamek można zwiedzać, na jego terenie znajduje się restauracja i kawiarnia zamkowa, sale konferencyjne, gabinet odnowy biologicznej, oferowane są także noclegi w zamkowych komnatach. Spragnionym przygody polecamy Komnatę Tajemnic. W sąsiedztwie zamku znajdziecie stadninę w której co roku organizowane są zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody. Nie zapomnijcie również zajrzeć do znajdującej się nieopodal Fabryki Robotów.
Opolskie też ma swoje (jedyne) góry – Góry Opawskie, najdalej na wschód wysunięta część Sudetów. Ich najwyższym szczytem w Polsce jest Biskupia Kopa (889 metrów n.p.m.), leżąca na granicy polsko-czeskiej i zaliczana do Korony Gór Polski na którą wejść musi każdy kto chce mieć komplet 28 najwyższych szczytów pasm górskich w Polsce. Większa część Gór Opawskich znajduje się w Czechach – stanowią mezoregion wchodzący w skład pasma górskiego Jesioników (z najwyższym szczytem Pradziad o wysokości 1491 metrów n.p.m). W okolicy po polskiej stronie znajdziecie 128 kilometrów szlaków pieszych i 30 kilometrów ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Dobrą bazą wypadowa w Góry Opawskie są pobliskie Głuchołazy z ładnym i odnowionym Parkiem Zdrojowym, w którym można m.in. zażywać kąpieli kończyn górnych i dolnych (zgodnie z podanymi instrukcjami). Kompleks spacerowo-wypoczynkowy zajmuje obszar około 7ha. W pobliżu nie mogło zabraknąć tężni solankowej. Głuchołazy to uzdrowisko do którego od wielu lat zjeżdżali się kuracjusze. W okolicy wart uwagi jest także Szlak Złotych Górników. Jeśli szukacie hotelu z basenem to polecamy Wam Hotel Dębowe Wzgórze wraz z restauracją Dębowy Gościniec w Pokrzywnej – miejsce w którym można się zrelaksować (w pobliżu znajduje się m.in. Park Linowy Trollandia czy Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki ROSENAU Zaginione Miasto).
17 kilometrów od polskiej granicy leży miasteczko Jesenik (Jesionik) – jedno z miejsc o najczystszym powietrzu w Czechach. Nie bez powodu od połowy XIX wieku działało tam słynne sanatorium Gräfenberk i pierwszy instytut wodolecznictwa na świecie założony w 1822 roku przez Vincenza Priessnitza. Klimat miasteczka pozytywnie wpływa na leczenie schorzeń dróg oddechowych, tarczycy czy chorób psychicznych. W okolicach znajdziecie liczne trasy spacerowe, rowerowe, przynajmniej dwie jaskinie (Jaskinia na Pomezi i Jaskinia na Spicaku), Narodowy Rezerwat Przyrody Serak-Keprnik i wiele szlaków górskich.
Jeżeli bardziej interesuje Was historia to koniecznie musicie zajrzeć do zbudowanej w XV wieku Twierdzy Wodnej z kamiennym mostem nad fosą (wybudowanej w miejscu wieży mieszkalnej z XIII wieku). Od 1963 roku w Twierdzy swoją siedzibę ma Muzeum Krajoznawcze Regiony Jesioników (Vlastivědné Muzeum Jesenicka). Obecnie w muzeum oprócz ekspozycji stałych można oglądać interaktywną wystawę poświęconą procesom czarownic w regionie Jesioników w XVII wieku. Polowanie na czarownice w latach 1622–1695 doprowadziło do śmierci setki niewinnych ludzi z tego regionu. Więcej informacji znajdziecie w Centrum Informacji Turystycznej, które od kilku lat ma swoją siedzibę w Katovni. Katovna związana jest z legendą o ostatnim kacie w w mieście, historię którego przemiłe Panie z informacji z pewnością Wam przybliżą.
Jeżeli cenicie sobie dobre jedzenie to warto rozejrzeć się za obiektami gastronomicznymi znajdującymi się na Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj”. W każdym z nich powinniście mieć możliwość zamówienia potrawy lub produktu należącego do Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego. Jest w czym wybierać 🙂
W Restauracji Kamieniec w Kamieniu Śląskim zlokalizowanej w pobliżu Pałacu Odrowążów polecamy rewelacyjny schab po góralsku. Restaurację na Wyspie w Niemodlinie powinni zaś odwiedzić wszyscy wielbiciele karpia, bo jedynie tam znajdziecie wybornego Karpia po Niemodlińsku (znajduje się obok Książęcego Zamku w Niemodlinie).
Mam nadzieję, że choć jedno z tych miejsc wpadło Wam w oko i będzie dobrym pretekstem żeby pojechać w opolskie 🙂
*Artykuł powstał przy współpracy z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną (OROT) w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko Czeskiego ‘Wspólne dziedzictwo” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska
Więcej o atrakcjach województwa opolskiego przeczytacie na blogach naszych znajomych:
– http://kasai.eu/category/podroze/polska/opolskie/
– http://www.podrozehani.pl/category/polska/opolskie