Home Miejsca Pergamon i Troja – co ciekawsze?

Pergamon i Troja – co ciekawsze?

by Joanna

Pergamon i Troja – zabytkowe miejsca czasów starożytnych oddalone od siebie o około 200 km, z jednej strony bardzo podobne, a jednocześnie tak różne, że porównanie ich ze sobą może być trudne. Będzie o tym co warto zobaczyć, a co można sobie odpuścić.

pergamon1

Pergamon

Współczesne średniej wielkości miasto Bergama, znajdujące się w prowincji Izmir na zachodzie kraju, leży u podnóża jednego z bardziej znanych w czasach starożytnych miasta położonego na wysokim wzgórzu. Pergamon, bo o nim mowa, słynął m.in z wyrobu pergaminu jako zamiennika papirusu. W 2014 roku Pergamon został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Akropol pergamoński wcale nie był mały, co widzimy oglądając wystawioną w Muzeum Pergamońskim w Berlinie makietę starożytnego miasta (na zdjęciu poniżej).

pergamon13

Pergamon słynął z Biblioteki Pergamońskiej – drugiej co do wielkości biblioteki w ówczesnym świecie (zaraz po Bibliotece Aleksandryjskiej), która mogła zawierać nawet 200 tysięcy pozycji. Jednak straciła swoją pozycję w momencie gdy Marek Antoniusz dużą część zbiorów podarował Kleopatrze, jako rekompensatę dla częściowo zniszczonej przez wojska rzymskie Biblioteki Aleksandryjskiej. Z biblioteki pozostał jedynie kawałek pionowej ściany nad teatrem widoczny na zdjęciu poniżej.

pergamon7

A jeśli już mowa o teatrze, to ten w Pergamonie mógł pomieścić 10.000 widzów. Zbudowany został na stromym zboczu góry, a scena drewniana scena była za każdym razem rozkładana spektaklem, a następnie składana po jego zakończeniu.

pergamon6

Znacznie lepiej zachowała się świątynia Trajana zwana też czasem Trajaneum. Jest to najbardziej charakterystyczne i najczęściej pokazywane miejsce na Akropolu. Świątynia na cześć cesarza rzymskiego Trajana wybudowana została w najwyższym punkcie wzgórza. Budowę świątyni zakończono po śmierci Trajana. Panował wtedy jego następca, cesarz Hadrian, dlatego świątynia faktycznie poświęcona była Trajanowi, Hadrianowi oraz Zeusowi.

pergamon2

pergamon8

pergamon9

pergamon12

pergamon11

Dość dobrze zachowały się podziemia świątyni gdzie mogły znajdować się magazyny.

pergamon5

pergamon4

Jednak najważniejszym miejscem na całym Akropolu był Wielki Ołtarz Zeusa, zbudowany po zwycięskiej bitwie z Galatami. Obecnie w Pergamonie znajdują się jedynie fragmenty jego podstawy, ponieważ większość zachowanych elementów zostało wywiezionych przez jego odkrywcę do Berlina. I tam w Muzeum Pergamońskim ołtarz ten został zrekonstruowany i wygląda tak:

pergamon15

pergamon14

A w Pergamonie pozostało po nim niestety tylko tyle:

pergamon1

Zwiedzając Akropol znajdziemy jeszcze m.in. ruiny świątyni Dionizosa, Ateny, pałac królewski, gimnazjon, a także inne budynki mieszkalne, jednak ich pozostałości nie są już tak widowiskowe. Ale za to spoglądając w dół obejrzymy wspaniałą panoramę miasta Bergama. Gdy spojrzymy w drugą stronę zobaczymy sztuczne jezioro Kestel – widok wart uwagi.

pergamon10

Troja

O Iliadzie czy Odysei Homera oraz starożytnej Troi słyszał chyba każdy. My też byliśmy ciekawi co zastaniemy na tym słynnym stanowisku archeologicznym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. A trafiliśmy na samym początku na drewnianego konia. Prawdopodobnie ma on symbolizować konia trojańskiego, dzięki któremu greccy najeźdźcy (Achajowie) po długim oblężeniu zdobyli miasto, co zakończyło trwającą 10 lat wojnę trojańską. Koń postawiony jest ewidentnie pod turystów, ponieważ same ruiny miasta niestety nie zachwycają. Ten kto był w Efezie czy chociaż w Pergamonie będzie rozczarowany zwiedzając Troję. Dlatego że mityczna Troja to zgodnie z odkryciami archeologicznymi dziewięć zakładanych jedno po drugim miast na wzgórzu Hisarlık, niedaleko wsi Tevfikiye. Z każdego zachowały się mniejsze lub większe zrujnowane fragmenty budynków. Ruiny te są opisane jako „Troja I”, „Troja II” itd, a wśród nich poprowadzone zostały ścieżki dla zwiedzających. Jesteśmy rozczarowani tym miejscem, spokojnie można go sobie odpuścić zwiedzając Turcję, dlatego na zdjęcia załapał się tylko nieszczęsny koń.

troja2

troja1

troja3


Jeśli szukasz innych atrakcji w Turcji to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

7 komentarzy

Magda 5 czerwca, 2015 - 22:01

Mnie najbardziej spodobał się ten amfiteatr na 10 000 osób! Imponujący!

Odpowiedz
Justyna | wAfryce.pl 6 czerwca, 2015 - 14:22

Ta część teatru, którą widać na zdjęciu to już całość czy jest tam jeszcze więcej miejsc? Wygląda świetnie. Ciekawa jestem jak rozwiązana była tak kwestia nagłośnienia, no bo przy 10.000 miejscach musieli to jakoś ogarnąć?

Odpowiedz
Asia 6 czerwca, 2015 - 14:52

Tam miejsca schodziły jeszcze trochę niżej, a z tego co pamiętam to starożytne teatry miały wspaniałą akustykę

Odpowiedz
Koralina 6 czerwca, 2015 - 16:03

Fakt, Troja rozczarowuje:) Pamiętam, że spodziewałam się czegoś znacznie okazalszego 🙂 A Pergamon naprawdę robią wrażenie! 🙂

Odpowiedz
Mona 7 czerwca, 2015 - 11:20

Ciekawe jest to, że teraz tyle problemów architektonicznych, tak dużo budowli się zawala, a są budynki, które od wieków stoją i są tylko lekko nienaruszone.

Odpowiedz
Ruda w podróży 8 czerwca, 2015 - 16:44

Dopiero wróciłam z przedłużonego weekendu w Stambule, ale Twoja relacja sprawiła, że znowu chcę się wybrać do Turcji! 🙂

Odpowiedz
Nieustanne Wędrowanie 13 czerwca, 2015 - 21:59

Można poczytać o takich miejscach i jest to faktycznie bardzo zajmujące, ale być tam – to zupełnie inna bajka 🙂 Troja to wielkie odkrycie. W 1873 r. Henryk Schliemann zrealizował swoje wielkie marzenie o znalezieniu Troi. Choć moim zdaniem nie ma na to stuprocentowej pewności. Jednak od tamtej pory Troja w oczach ludzi przestała być jedynie legendą. Schliemann przez całe życie uganiał się się za tym alby urzeczywistnić legendę, a dziś rozczarowuje to, co stało się jego największym sukcesem życiowym… 🙁

Odpowiedz

Zostaw komentarz