Home Miejsca Poleski Park Narodowy i jego atrakcje

Poleski Park Narodowy i jego atrakcje

by Joanna

Czy Poleski Park Narodowy może zaoferować coś interesującego wielbicielom przyrody, rowerzystom i dzieciom? Przekonajmy się.

Poleski Park Narodowy znajduje się w województwie lubelskim. Został założony 1 maja 1990 roku w celu ochrony torfowisk, bagien, jezior krasowych oraz kompleksów leśnych wraz z istniejącą tam fauną i florą położonych na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Symbolem tego Parku Narodowego jest żuraw. Aktualny cennik oraz godziny jego otwarcia znajdziecie tutaj.

Poleski Park Narodowy – atrakcje parku, ścieżki dydaktyczne

  • Ścieżka dydaktyczna „Czahary”

Jest pierwszą ścieżką utworzona na Bagnie Bubnów. Ma około 6,5 kilometrów długości i jej początek znajduje się w miasteczku Zastawie (parking jest pod wieżą widokową). Od parkingu jest 1,5 kilometra do wejścia (dla osób niepełnosprawnych jest inny parking, bliżej wejścia na ścieżkę). Znajdują się tam drewniane kładki, które prowadza nas przez największe torfowisko PPN. Po drodze mamy wieże widokowe i liczne tablice informacyjne.

  • Ścieżka „Spławy”

Ścieżka „Spławy” to najdłuższa ścieżka edukacyjna w całym parku (ma 7,5 kilometra długości), prowadzi do Jeziora Łukie (jest największym jeziorem w tym parku narodowym). Początek trasy znajduje się obok Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu. Początkowo prowadzi przez łąki, później przez podmokłe tereny leśne, aż do otwartego torfowiska przejściowego. Nad jeziorem Łukie zbudowano ruchomy pomost, z którego można oglądać okoliczną roślinność i pływające w wodzie ryby.
Następnie wracamy ścieżką po dawnej grobli, a później lasem. Polecam koniecznie zabrać dobre środki na komary, bo w lasach nie mają one litości (na otwartym terenie jest znacznie lepiej), ale za to spacer ścieżką mija nam zdecydowanie szybciej niż zakładaliśmy 😀

  • Ścieżka „Perehod”

Ścieżka „Perehod” to ścieżka o długości 5 kilometrów o charakterze ornitologicznym prowadzącą wokół Stawów Pieszowolskich.  Rozpoczyna się w miejscowości Pieszowola. Ścieżka poprowadzona została groblami w bardzo malowniczym terenie. Można ją pokonać rowerem z czego chętnie korzystamy. Na trasie znajdziecie dwie wieże widokowe i schron ornitologiczny. W Stawach Pieszowolskich odpowiednie warunki do życia ma żółw błotny, którego samice w czerwcu każdego roku szukają tam dogodnych miejsc na złożenie jaj. Spacer tą ścieżką to sama przyjemność.

  • Ścieżka „Dąb Dominik”

Ścieżka przyrodnicza, która prowadzi do niewielkiego Jeziora Moszne położonego w środku lasu. Główną atrakcją jest przejście przez torfowisko przejściowe, zwane w tych rejonach „spleją” (inna nazwa to „pło”). Początek szlaku znajduje się w miejscowości Kol. Łomnica. Ma dwa warianty: krótszy to 2,5 kilometra (Kol. Łomnica – J. Moszne – Kol. Łomnica), natomiast dłuższy to ponad 5 kilometrów (Kol. Łomnica – J. Moszne – Jamniki – Kol. Łomnica).

  • Ścieżka „Obóz Powstańczy”

Jest to 4 kilometrowa ścieżka przyrodniczo-historyczna. Rozpoczyna się w miejscowości Lipnik i prowadzi do dużego żeremia bobrowego. Po drodze mija się lasy bagienne oraz obszar byłego obozu powstańczego z czasów Powstania Styczniowego w 1863 roku. Obóz ten był największy i nigdy nie został odnaleziony przez władze carskie. Więcej ciekawostek można dowiedzieć się ze znajdujących się tam tablic informacyjnych.

  • Ośrodek Ochrony Żółwi Błotnych

Ośrodek Ochrony Żółwi Błotnych znajduje się przy siedzibie parku w Urszulinie. W czasie naszego pobytu w tej okolicy (lipiec 2020 roku) niestety był zamknięty dla zwiedzających z powodu Covid-19. Można tam obserwować rozwój żółwi błotnych. Wyposażony jest w specjalne inkubatory (tzw. cieplarki) w których jaja żółwi, które tego wymagają przechodzą ostatni etap inkubacji. Żółwie, które wyklują się w tym miejscu, są tam hodowane przez całą zimę, a na wiosnę wypuszczane do naturalnego siedliska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

Mariola 26 października, 2020 - 16:48

Pięknie 🙂 Bardzo mnie ucieszyło, że ścieżka „Czahary” jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością! Kiedyś muszę tam zabrać swoją Księżniczkę 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 29 października, 2020 - 21:09

Bardzo lubię takie klimaty. PRzypomina mi to kilka miejsc ma pomorzu zachodnim 🙂

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 2 listopada, 2020 - 14:49

Piękne ścieżki po pięknej polskiej przyrodzie, za którą tęsknimy! Mamy taki plan, że w przyszłości odwiedzimy wszystkie polskie parki narodowe z synkiem! <3

Odpowiedz
zbigniew 24 maja, 2021 - 22:14

my tak robimy, 5 rocznie.
polecam, Z

Odpowiedz
Marta / Podrozniczo.pl 3 listopada, 2020 - 08:20

Nigdy nie miałam okazji odwiedzić Poleskiego Parku Narodowego, ale w przyszłym roku planuję dalszy szlak Green Velo i mam nadzieje, że korzystając z okazji bycia w tamtych rejonach, uda mi się odiwedzić także Park. Tym bardziej, że ma tyle ścieżek do zaoferowania! 🙂

Odpowiedz
Nieustanne Wędrowanie 5 listopada, 2020 - 10:39

Lubię takie wpisy, często zapisuje je sobie na przyszłość. Zdaje się, że już miałam kiedyś przyjemność zwiedzać jakiś zakątem Waszymi śladami! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz