Rabka Zdrój pomysłem na zimową wycieczkę – pewnie, że tak. Sprawdźmy co tam można ciekawego z dziećmi robić 🙂 A będzie parę ciekawych miejsc.
Rabka Zdrój
Rabka Zdrój to miasto w powiecie nowotarskim, położone ok 70 kilometrów na południe od Krakowa i 43 kilometry na północ od stolicy Tatr. Znane jest od wielu lat jako uzdrowisko, gdzie znaleźć można m.in. sanatoria, szpitale uzdrowiskowe (przeznaczone również dla dzieci), Pijalnię Wód Mineralnych czy Tężnię Solankową. Od 1996 roku miasto posiada status „Miasta Dzieci Świata” nadany na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. A od 2014 roku w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej.
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy w Rabce założony został w 1864 roku przez ówczesnego właściciela miasta Juliana Zubrzyckiego. W tym samym roku oficjalnie otwarto także uzdrowisko. Obecnie jego powierzchnia wynosi 30 ha co powoduje, że jest jednym z największych parków w Małopolsce. W parku znajduje m.in się Pijalnia Wód Mineralnych, Tężnia Solankowa Rabka, Kawiarnia Parkowa, popiersie jej założyciela czy też okoliczne fontanny.
W parku powstał również pomnik Jana Pawla II Turysty, który postawiono na „Szlaku Papieskim” biegnącym dalej przez Gorce i Beskid Wyspowy.
Znajdziecie tam także huśtawki, place zabaw, niewielką górkę do zjeżdżania na sankach i szerokie chodniki, po których można szaleć na sankach. W styczniu spotkaliśmy tam także narciarzy biegowych.
Muzeum Górali i Zbójników
Muzeum znajduje się w zabytkowej chałupie góralskiej z XIX wieku znanej też jako Dom pod Trzema Madonnami, wpisanej do rejestru zabytków. Od 2014 roku funkcjonuje tam interaktywne Muzeum Górali i Zbójników, gdzie można oglądać eksponaty regionalne i etnograficzne, takie jak np.: stroje góralskie, narty, bardzo dobrze wyposażoną izbę góralską itd. Muzeum jest obecnie jedynym na Podhalu takim miejscem z interaktywną i multimedialną ekspozycją.
Podczas wizyty w skansenie rozwiązujemy specjalne zagadki dla tropicieli zbójników (coś w stylu gry edukacyjnej), aby potem na koniec zdobyć Odznakę Tropiciela Zbójników. Wejście jest płatne, a cennik znajdziecie tutaj.
W sezonie letnim możecie odwiedzić znajdujący się niedaleko Park Rozrywki i Edukacji – Rabkoland. Niestety w sezonie zimowym jest zamknięty.
Wieża widokowa na Polczakówce
Drewniana 25 metrowa wieża zbudowana w 2011 roku na wzniesieniu o nazwie Królewska Góra, 3 kilometry od centrum Rabki. Z jej szczytu widać panoramę Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr. Wieża znajduje się przy górnej stacji wyciągu narciarskiego „Polczakówka” i jest ogólnodostępna.
Rabka Zdrój jako baza noclegowa
Rabka Zdrój może stanowić świetną bazę wypadową w okoliczne góry i nie tylko w góry. Z Rabki można się wybrać:
- na kulig, np: do Obidowej
- w Gorce, np: na Turbacz
- w Beskid Wyspowy, np: na Luboń Wielki
- w Beskid Makowski, np: na Lubomir
- we wschodnią część Beskidu Żywieckiego, np: na Babią Górę
- na narty do Spytkowic
- w Pieniny, np: na Wysoką albo Trzy Korony
- do Niedzicy
- do Zakopanego itd.
W czasie naszego pobytu w Rabce mieszkaliśmy w „Pokoje Gościnne Trzy Koty w Rabce„. Polecamy, bardzo spokojna okolica.