places2visit.pl

Rotterdam

Rotterdam – po co warto wybrać się miasta słynącego głównie z portu? Co Rotterdam ma jeszcze do zaoferowania? 

Rotterdam to drugie co do wielkości miasto w Holandii (zaraz po Amsterdamie) kojarzone przede wszystkim z największym w Europie portem morskim. Leży w delcie Renu i Mozy. Z Morzem Północnym połączone jest za pomocą kanału Nieuwe Waterweg.

Rotterdam był nasza bazą wypadową podczas wiosennego pobytu w Holandii (o czym mogliście przeczytać w artykule pt. “Holandia – informacje praktyczne). Ruszaliśmy z niego na wszystkie wycieczki za wyjątkiem wizyty w Giethoorn, z którego dalej jechaliśmy już do domu.

Rotterdam - co zobaczyć

Port w Rotterdamie

Jest największym portem morskim w Europie i jednym z ważniejszych portów na świecie. Jego powierzchnia wynosi 105 km2, a maksymalna głębokość 24 metry. Dzięki temu może przyjmować największe statki świata. Rozciąga się na długości 40 kilometrów (odległość między miastem a Maasvlakte – sztucznie stworzonym przez człowieka przedłużeniem portu. Maasvlakte to wydarty morzu sztuczny ląd usypany w celu rozbudowy portu).

Chcesz zwiedzić port w Rotterdamie? Żaden problem. Umożliwia to FutureLandnowoczesne centrum informacji z interaktywnymi ekspozycjami i wystawami sztuki. To właśnie tam możesz zobaczyć jak rozwijał się port w Rotterdamie, w jaki sposób powiększano port zabierając teren od morza i inne ciekawostki. Wstęp do FutureLand jest bezpłatny (parking obok także). Natomiast ceny rejsów wycieczkowych po porcie rozpoczynają się od 12 euro za osobę dorosłą w zależności od trasy (dzieci – 10 euro). Szczegóły kursowania oraz dostępne trasy znajdziecie tutaj. Rejs trwa godzinę i jest to świetny sposób, żeby zobaczyć z bliska największe statki świata, które stoją zacumowane w pobliżu i aktualnie są rozładowywane lub załadowywane. Prom FutureLand odpływa i cumuje przed centrum informacyjnym i jest przystosowany dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. Polecamy taki rejs, olbrzymie kontenerowce robią spore wrażenie, a przepływając obok nich można poczuć się bardzo malutkim. Port można również zwiedzać z pokładu specjalnego autobusu FutureLand Express. Szczegóły trasy, cennik oraz godziny odjazdów znajdziecie na ich stronie.

Rotterdam – co zobaczyć w mieście

  • Erasmusburg – najsłynniejszy most w Rotterdamie (zwany też „Łabędziem”) został otwarty w 1996 roku. Imię otrzymał na cześć Erazma z Rotterdamu (wybitnego humanisty renesansu). Składa się z czterech części. Jedną z nich jest 89 metrowy most zwodzony, który pozwala przepłynąć statkom nie mieszczącym się pod głównym przęsłem mostu.
  • Maritiem Muzeum – Muzeum Morskie w Rotterdamie posiada najstarszy i największy port muzealny w Holandii. Szczególnie polecamy spacer wzdłuż nabrzeża. Zwiedzać można również Port Pavilion – punkt informacyjny pokazujący Rotterdam właśnie od strony portu
  • Cube Houses – to tzw domy sześcienne lub domy z kostki – zaprojektowane przez architekta Pieta Bloma (znaleźć je można w Rotterdamie i Helmond). Budynki są częścią kompleksu o nazwie „Kijk-Kubus” (Huis Sonneveld), który jest  dość charakterystycznym punktem na mapie miasta.
  • Market Hall – budynek mieszkalno-biurowy o nietypowym kształcie pod którym znajduje się hala targowa
  • Zoo Blijdorp – jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Holandii. Założony został w 1857 roku i zajmuje obszar około 28 hektarów. Oferuje dom dla ponad 2 000 zwierząt, reprezentujących różnorodne gatunki. Godzinny otwarcia i cennik biletów warto sprawdzić na stronie zoo.
  • Euromast – jeden z symboli miasta, charakterystyczna wieża oferuje panoramiczne widoki na Rotterdam i okoliczne tereny. Można wjechać na wieżę i podziwiać piękno miasta. Obecnie jest jednym z najważniejszych punktów widokowych w Rotterdamie

To tylko kilka propozycji miejsc, które można odwiedzić w Rotterdamie. Jak już wcześniej wspominaliśmy – Rotterdam był naszą bazą wypadową w Holandii, gdzie spaliśmy w zaprzyjaźnionym A&O Hostel.

Rotterdam – gdzie zaparkować

Parkowanie na ulicy w Rotterdamie kosztuje maksymalnie 6 euro za godzinę. Miasto podzielone jest na strefy parkowania, w których opłata ta jest bardzo zróżnicowana w zależności o miejsca i godziny. 
Korzystaliśmy z tej mapy: https://www.prettigparkeren.nl
na której po wyborze strefy pokazują się ceny za parkowanie. Można zmienić godzinę i znaleźć parkingi darmowe – w niektórych strefach parkingi płatne są tylko w tygodniu między 9:00 a 18:00, po 18:00 do 9:00 oraz w weekendy są bezpłatne. Trzeba dobrze poszukać i da się. Wszystko zależy od tego gdzie macie nocleg i czy siedzicie na miejscu w mieście czy robicie codziennie wycieczki. Zazwyczaj czym bliżej centrum tym cena za godzinę jest wyższa, a parkowanie dopiero po 23:00 jest darmowe (pod warunkiem że będzie wolne miejsce). Ta mapa w linku powyżej bardzo nam się przydała i w trakcie całego pobyt w Holandii zapłaciliśmy za parking tylko raz i to niewiele. 

Nasze pozostałe artykuły z Holandii znajdują się w dziale: HOLANDIA

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę   
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły  

Exit mobile version