Rotterdam – po co warto wybrać się miasta słynącego głównie z portu? Co Rotterdam ma jeszcze do zaoferowania?
Rotterdam to drugie co do wielkości miasto w Holandii (zaraz po Amsterdamie) kojarzone przede wszystkim z największym w Europie portem morskim. Leży w delcie Renu i Mozy. Z Morzem Północnym połączone jest za pomocą kanału Nieuwe Waterweg.
Rotterdam był nasza bazą wypadową podczas wiosennego pobytu w Holandii (o czym mogliście przeczytać w artykule pt. “Holandia – informacje praktyczne). Ruszaliśmy z niego na wszystkie wycieczki za wyjątkiem wizyty w Giethoorn, z którego dalej jechaliśmy już do domu.
Rotterdam - co zobaczyć
Port w Rotterdamie
Jest największym portem morskim w Europie i jednym z ważniejszych portów na świecie. Jego powierzchnia wynosi 105 km2, a maksymalna głębokość 24 metry. Dzięki temu może przyjmować największe statki świata. Rozciąga się na długości 40 kilometrów (odległość między miastem a Maasvlakte – sztucznie stworzonym przez człowieka przedłużeniem portu. Maasvlakte to wydarty morzu sztuczny ląd usypany w celu rozbudowy portu).
Chcesz zwiedzić port w Rotterdamie? Żaden problem. Umożliwia to FutureLand – nowoczesne centrum informacji z interaktywnymi ekspozycjami i wystawami sztuki. To właśnie tam możesz zobaczyć jak rozwijał się port w Rotterdamie, w jaki sposób powiększano port zabierając teren od morza i inne ciekawostki. Wstęp do FutureLand jest bezpłatny (parking obok także). Natomiast ceny rejsów wycieczkowych po porcie rozpoczynają się od 12 euro za osobę dorosłą w zależności od trasy (dzieci – 10 euro). Szczegóły kursowania oraz dostępne trasy znajdziecie tutaj. Rejs trwa godzinę i jest to świetny sposób, żeby zobaczyć z bliska największe statki świata, które stoją zacumowane w pobliżu i aktualnie są rozładowywane lub załadowywane. Prom FutureLand odpływa i cumuje przed centrum informacyjnym i jest przystosowany dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. Polecamy taki rejs, olbrzymie kontenerowce robią spore wrażenie, a przepływając obok nich można poczuć się bardzo malutkim. Port można również zwiedzać z pokładu specjalnego autobusu FutureLand Express. Szczegóły trasy, cennik oraz godziny odjazdów znajdziecie na ich stronie.
Rotterdam – co zobaczyć w mieście
Erasmusburg – najsłynniejszy most w Rotterdamie (zwany też „Łabędziem”) został otwarty w 1996 roku. Imię otrzymał na cześć Erazma z Rotterdamu (wybitnego humanisty renesansu). Składa się z czterech części. Jedną z nich jest 89 metrowy most zwodzony, który pozwala przepłynąć statkom nie mieszczącym się pod głównym przęsłem mostu.
Maritiem Muzeum – Muzeum Morskie w Rotterdamie posiada najstarszy i największy port muzealny w Holandii. Szczególnie polecamy spacer wzdłuż nabrzeża. Zwiedzać można również Port Pavilion – punkt informacyjny pokazujący Rotterdam właśnie od strony portu
Cube Houses – to tzw domy sześcienne lub domy z kostki – zaprojektowane przez architekta Pieta Bloma (znaleźć je można w Rotterdamie i Helmond). Budynki są częścią kompleksu o nazwie „Kijk-Kubus” (Huis Sonneveld), który jest dość charakterystycznym punktem na mapie miasta.
Market Hall – budynek mieszkalno-biurowy o nietypowym kształcie pod którym znajduje się hala targowa
Zoo Blijdorp – jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Holandii. Założony został w 1857 roku i zajmuje obszar około 28 hektarów. Oferuje dom dla ponad 2 000 zwierząt, reprezentujących różnorodne gatunki. Godzinny otwarcia i cennik biletów warto sprawdzić na stronie zoo.
Euromast – jeden z symboli miasta, charakterystyczna wieża oferuje panoramiczne widoki na Rotterdam i okoliczne tereny. Można wjechać na wieżę i podziwiać piękno miasta. Obecnie jest jednym z najważniejszych punktów widokowych w Rotterdamie
To tylko kilka propozycji miejsc, które można odwiedzić w Rotterdamie. Jak już wcześniej wspominaliśmy – Rotterdam był naszą bazą wypadową w Holandii, gdzie spaliśmy w zaprzyjaźnionym A&O Hostel.
Rotterdam – gdzie zaparkować
Parkowanie na ulicy w Rotterdamie kosztuje maksymalnie 6 euro za godzinę. Miasto podzielone jest na strefy parkowania, w których opłata ta jest bardzo zróżnicowana w zależności o miejsca i godziny. Korzystaliśmy z tej mapy: https://www.prettigparkeren.nl – na której po wyborze strefy pokazują się ceny za parkowanie. Można zmienić godzinę i znaleźć parkingi darmowe – w niektórych strefach parkingi płatne są tylko w tygodniu między 9:00 a 18:00, po 18:00 do 9:00 oraz w weekendy są bezpłatne. Trzeba dobrze poszukać i da się. Wszystko zależy od tego gdzie macie nocleg i czy siedzicie na miejscu w mieście czy robicie codziennie wycieczki. Zazwyczaj czym bliżej centrum tym cena za godzinę jest wyższa, a parkowanie dopiero po 23:00 jest darmowe (pod warunkiem że będzie wolne miejsce). Ta mapa w linku powyżej bardzo nam się przydała i w trakcie całego pobyt w Holandii zapłaciliśmy za parking tylko raz i to niewiele.
Nasze pozostałe artykuły z Holandii znajdują się w dziale: HOLANDIA
Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.