places2visit.pl

Suwalszczyzna i Podlasie – najciekawsze atrakcje

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna i Podlasie – gdzie pojechać, co zobaczyć. Najciekawsze atrakcje północno-wschodniej części Polski.

W wakacje zeszłego roku poznawaliśmy wschodnie części naszego kraju. W trakcie tego wyjazdu odwiedziliśmy m.in. Suwalszczyznę i Podlasie (oprócz tego byliśmy jeszcze na Polesiu i Roztoczu) i w tym artykule pokażemy Wam miejsca, które mieliśmy okazję zobaczyć.

Suwalszczyzna i Podlasie – najciekawsze atrakcje

  1. Jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy

Naszą podróż rozpoczęliśmy nad Jeziorem Wigry, gdzie zatrzymaliśmy się na campingu Widok w miejscowości Bryzgiel, który położony był nad samym brzegiem jeziora.
Zrobiliśmy tam świetną trasę rowerową biegnącą wokół Jeziora Wigry. Trasa miała około 52 kilometrów i przebiegała przez miejscowości: Bryzgiel, Gawrych Ruda, Cimochowizna, Wigry, Czerwony Folwark, Rosochaty Róg, Czerwony Krzyż i Krusznik. Po drodze polecamy zatrzymać się w miasteczku Wigry w którym musicie spróbować pierogów wigierskich (produkt regionalny).
W Wigierskim Parku Narodowym istnieje możliwość wycieczki Wigierską Koleją Wąskotorową. Jeździ ona na trasie Płociczno Tartak – Krusznik. Jechaliśmy nią ponad 10 lat temu podczas naszego pobytu w tych okolicach

  1. Kajakiem po Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim

Wybierając się na Suwalszczyznę wiedzieliśmy od razy, że musimy po raz kolejny wybrać się na kajaki po Czarnej Hańczy. Trasa od Dworczyska do Mikaszówki to bardzo przyjemny i nie za długi odcinek – 12 kilometrów, które pokonuje się w około 5 godzin. Jest to jeden z ciekawszych fragmentów Czarnej Hańczy, która jest tam wyjątkowo czysta, a kaczek czy łabędzi było tam mnóstwo. Czarna Hańcza w pewnym momencie wpada do Kanału Augustowskiego, na którym w kajaku musimy pokonać śluzy. Napełnianie śluz wodą (lub obniżanie poziomu wody – w zależności od śluzy), podczas gdy w środku jest mnóstwo kajaków to jedyna taka atrakcja w całej Polsce.

  1. Augustów

Augustów to jedno z popularniejszych miast na Suwalszczyźnie. Większość z Was na pewno słyszała o blokowanej przez ekologów budowie obwodnicy Augustowa, która przebiegać miała przez Dolinę Rospudy (głośno o tym było 10 la temu, a obwodnicy dalej nie ma). Przez Augustów przebiega jeden z odcinków Green Velo. Z portu można wykupić wycieczkę stateczkiem do Doliny Rospudy, a rowerami pojeździć po okolicach – my wybraliśmy się na wycieczkę rowerową wokół Jeziora Białego Augustowskiego i Studzienicznego, zwiedzając przy okazji śluzy na Kanale Augustowskim i Sanktuarium Maryjne z kościołem pw. Matki Bożej Studzieniczańskiej

  1. Biebrzański Park Narodowy

Kojarzony głównie z bagnami Biebrzański Park Narodowy jest największą ostoją łosia w Polsce. W parku wyznaczone zostały liczne ścieżki widokowo-edukacyjne, kładki nad bagnami czy wieże widokowe. Przejechaliśmy kilka razy słynną „łosiostradą” (nie ma tam osobnej ścieżki dla rowerzystów, którzy muszą korzystać z głównej drogi). Rowerem można jeździć m.in. po specjalnie wyznaczonych ścieżkach w części parku zwanej Czerwone Bagno. Więcej o atrakcjach tego parku przeczytacie w artykule „Biebrzański Park Narodowy i jego atrakcje”

  1. Tykocin i okolice

Tykocin to niewielkie miasteczko powyżej Biebrzańskiego Parku Narodowego. Znajdziecie tam m.in. zamek królewski z XV wieku, Zespół Klasztorny Bernardynów, synagogi, duży i mały rynek itd. Miasteczko jest chętnie odwiedzane przez turystów dzięki dużej liczbie zabytków i dobrze zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta.

W pobliżu Tykocina znajduje się Europejska Wioska Bocianów (Dworek Pentowo). 5 kilometrów od Tykocina w wiosce Kiermusy znajdziecie żubry. Ostoję Żubra w Kiermusach wspominamy bardzo miło, bo to właśnie tam podziwialiśmy żubry w całej okazałości (i o wiele lepiej niż później gdy byliśmy w Białowieży).

  1. Narwiański Park Narodowy

Główną atrakcją Narwiańskiego Parku Narodowego jest specjalnie zbudowana kładka Śliwno – Waniewo. Na kładkę można wejść w miasteczku Śliwno i zejść z niej w Waniewie lub na odwrót. Między stałymi kładkami znajdują się ruchome podesty. Żeby dostać się na drugą stronę trzeba użyć siły rąk i przeciągnąć podest. Po kładce poruszamy się jedynie pieszo (można prowadzić rower) a okoliczne ścieżki rowerowe (m.in. fragmenty Green Velo) są bardzo przyjemne. Więcej o naszej wycieczce rowerowej po kładkach przeczytacie w artykule „Narwiański Park Narodowy i jego atrakcje”.

  1. Białystok

Do Białegostoku trafiliśmy przypadkiem bo pierwotnie nie mieliśmy go w planach – ale jeden z naszych materacy w namiocie odmówił pewnego dnia współpracy więc musieliśmy na szybko znaleźć sklep w którym dostaniemy nowy od ręki. Tym sposobem pewnego popołudnia wylądowaliśmy w Białymstoku.
Polecamy zobaczyć piękny Pałac Branickich zwany przez niektórych Wersalem Północy lub Wersalem Podlasia. Pałac otacza duży i dobrze utrzymany park. Idąc od strony parku traficie bez problemu na rynek mijając po drodze Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia NMP

Osobom zmotoryzowanym polecamy białostockie murale. Zlokalizowane są w różnej części miasta. My obejrzeliśmy tylko kilka naszym zdaniem najciekawszych z nich, bo na więcej nie starczyło czasu

  1. Kraina Otwartych Okiennic

Ścieżka rowerowa Krainy Otwartych Okiennic biegnie przecz trzy niewielkie miasteczka: Puchły, Soce i Trześcianka. Trasę można pokonywać na rowerze – tak jak my. Można też przejechać samochodem, nie widzieliśmy nikogo kto by wędrował tam pieszo, ale nie było to niemożliwe. Cały szlak na około 10 kilometrów. W trakcie można oglądać stare budynki z pięknie zdobionymi okiennicami, które zdobione są w stylu snycerskim. Przy okazji można obejrzeć piękne cerkwie w Puchłach i Trześciance.

  1. Wybrane cerkwie Podlasia

Będąc w tych okolicach nie można pominąć kolorowych cerkwi, które są nieodłącznym elementem nie tylko krajobrazu ale przede wszystkim lokalnej historii. Nam udało się zobaczyć cerkwie w Puchałach, Trześciance, Narwii i Białowieży oraz Skit w Odrynkach. Polecamy odwiedzić również Kruszyniany i Bohoniki.

  1. Białowieski Park Narodowy

Jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce, kojarzony jest głównie z zamieszkującymi te tereny żubrami. I to jest jeden z powodów dla którego udaje się tam większość turystów. Tamtejsza Zagroda Żubrów jest znana w całej Polsce. Ale przyznam Wam, że lepiej żubry oglądało nam się w Ostoi Żubra w Kiermusach koło Tykocina. W Białowieży polecamy tez spacer po parku pałacowym (zachowały się tam niektóre budynki – m.in. Dworek Gubernatora), obok parku znajduje się cerkiew św. Mikołaja. Więcej informacji znajdziecie w artykule „Białowieski Park Narodowy i atrakcje okolicy”.

13 kilometrów od Hajnówki w Orzeszkowie znajduje się Chata Baby Jagi – lokalna atrakcja dla dzieci. Które z nich odmówi m.in sprawdzenia czy piec Baby Jagi jest dobrze przygotowany do gotowania? Te i inne atrakcje czekają na dzieci i dorosłych w Orzeszkowie.

Suwalszczyzna i Podlasie – informacje praktyczne

Booking.com
Exit mobile version