Nazwa Świnoujście kojarzy nam się z nadbałtyckim miastem położonym na wyspach, tłumem turystów w lecie, dużym portem morskim i ostatnim polskim przyczółkiem w tym rogu mapy. Na pytanie co można tam robić, zapewne większość z nad odpowie, że leżeć na plaży, spacerować, wdychać morskie powietrze itd. Ale Świnoujście ma parę takim miejsc, które faktycznie warto zobaczyć skoro już dotarliśmy na wyspę i zapuściliśmy się aż pod samą niemiecką granicę.
Podziemnie Miasto na Wyspie Wolin
Podziemnie Miasto na Wyspie Wolin to stosunkowo nowa i niedawno otwarta atrakcja Świnoujścia. Zlokalizowane w dzielnicy Przytór tajemnicze schrony przez długie lata były ściśle tajne (aż do 2013 roku wiedzieli o nim tylko nieliczni). W czasie II wojny światowej pełniły rolę obronną dla bazy Kriegsmarine, po wojnie zaś zostały przekształcone w Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego. To właśnie tutaj podczas zimnej wojny polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego na terenie Skandynawii, a atak ten miał być poprzedzony atakiem jądrowym. W 1980 roku przebywał w nim, a także kierował ćwiczeniami generał Wojciech Jaruzelski. Brzmi ciekawie, nie? Dlatego Muzeum Ochrony Wybrzeża w Świnoujściu, którego filią jest właśnie Podziemne Miasto proponuje turystom niestandardową formę zwiedzania tego obiektu. Bilet wstępu ma formę przepustki, która upoważnia nas do wejścia na teren jednostki, gdzie wraz z pozostałymi ochotnikami mamy do wykonania misję:
„Lądowanie w Danii i zdobycie informacji na temat mleczności kapitalistycznych, duńskich krów„
Przewodnik ubrany w mundur prowadzi nas do lasu, gdzie znajduje się wejście do podziemi. Wchodzimy do schronów ciemnymi i długimi korytarzami. Słuchając opowieści oglądamy serce Podziemnego Miasta czyli schron dowodzenia. A także wiele innych pomieszczeń jak np: pokój dowódcy, pokój narad z mapami potencjalnych celów i scenariuszy III wojny światowej, w pełni wyposażoną maszynownię, pomieszczenie koordynacji obrony przeciwlotniczej i sił powietrznych, a nawet łazienki i toalety. Po wyjściu na powierzchnię oglądamy jeszcze olbrzymie stanowisko stojącej tam kiedyś armaty, które przykryte przez wiele lat ziemią zachowało się w bardzo dobrym stanie.
szczegóły:
- wejście o określonych godzinach, minimalna ilość osób: 20 osób
- parking dla samochód znajduje się przy torach, a następnie trzeba przejść ok. 300 metrów do kasy i biura przepustek
- potem z całą grupą 15-20 min. pieszo przez w las
- czas spędzony pod ziemią to ok 1h i kolejne 15-20 min na powrót
- bilet normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł; można kupić bilet łączony na wejście do Podziemnego Miasta i Fortu Gerharda, ceny odpowiednio: 26 zł i 17 zł; dla dzieci wstęp wolny
- w schronach temperatura nie przekracza 10°C, warto mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania
Fort Gerharda
Jeżeli w Podziemnym Mieście mieliśmy do wykonania misję to w Forcie Gerharda dla odmiany dowódca plutonu proponuje tę oto formę zwiedzania:
Turysta jako kandydat na kadeta armii pruskiej odbywa przykrócone szkolenie wojskowe.
Jest to kolejny pomysł pasjonatów z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, którzy w ten sposób starają się zachęcić turystów do odwiedzenia najlepiej zachowanego XIX wiecznego pruskiego fortu nabrzeżnego w Europie, będącego częścią Twierdzy Świnoujście. Oprócz zwiedzania Fortu, słuchania o historii opowiadanej w ciekawy sposób przez pruskiego żołnierza, ćwiczymy musztrę. Dość niekonwencjonalny sposób poznania muzeum zupełnie nam nie przeszkadza, co nie zmienia faktu, że widać w tym pasję i zaangażowanie załogi.
szczegóły:
- bilety łączone z Podziemnym Miastem Wolin ( 26zł normalny lub 17zł ulgowy)
- lub wejście tylko do Fortu Gerharda: 15zł normalny, 10zł ulgowy, dla dzieci wstęp wolny
- można zwiedzać z przewodnikiem (szkolenie wojskowe) który w sezonie wyrusza na trasę co pół godziny (za przewodnika się nie płaci) lub indywidualnie
- czas zwiedzania: ok 75 minut
Latarnia Morska
Latarnia Morska w Świnoujściu jest jedną z bardziej znanych latarni morskich nad Bałtykiem. Jedna z najstarszych latarni nad Bałtykiem, a przy swoim 68 metrach wysokości jest zarazem najwyższą latarnią morska na polskim wybrzeżu. Jest pierwszą latarnią od strony zachodniej położoną na Szlaku Latarń Morskich, który biegnie od Świnoujścia, aż do Krynicy Morskiej. Wybudowana została przy ujściu rzeki Świny do morza, przetrwała obie wojny. Ostatni generalny remont latarni zakończył się w 2000 roku i od tamtej pory ponownie jest otwarta dla zwiedzających. A jaki jest widok z góry? Dla kogoś kto nie ma lęku wysokości jest całkiem ciekawy. Można z góry popatrzeć na Fort Gerharda (przysłonięty drzewami), obejrzeć wejście do portu, na zachodzie piękną szeroką plażę i całą stronę miasta położoną na wyspie Uznam, a na wschodzie można próbować szukać Międzyzdrojów albo najwyższego klifu w Polsce
szczegóły:
- żeby dostać się na wieżę trzeba pokonać 300 schodów (numerowanych co 20 stopni)
- wejście bez ograniczeń wiekowych (w przeciwieństwie np. do latarni w Krynicy Morskiej)
- dzieci do 5 roku życia bezpłatnie
- bilet normalny 7zł, ulgowy 5zł
Stawa Młyny
Stawa Młyny to jeden z symboli Świnoujścia, ale przede wszystkim jest to znak nawigacyjny zbudowany w ramach modernizacji toru wodnego i systemu nawigacyjnego w latach 1873/1874. Ten 10 metrowy wiatrak wraz z nieistniejącą już stawą Wolin (zlokalizowaną na falochronie centralnym) oraz namiernikami (przyrządami nawigacyjnymi do brania namiarów) stanowiły nowoczesny jak na tamte czasy system nawigacyjny. Stawa Młyny znajduje się na końcu falochronu zachodniego i jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Świnoujściu.
szczegóły:
- parkowaliśmy na bezpłatnym parkingu przy Forcie Zachodnim
- a następnie czerwonym szlakiem przez las i wzdłuż rzeki przeszliśmy na plażę (z tej drogi zrobiliśmy powyższe zdjęcie latarni morskiej)
A może znacie jeszcze inne powody dla których warto odwiedzić Świnoujście?