Home Miejsca Szczyrk – 12 propozycji górskich wycieczek

Szczyrk – 12 propozycji górskich wycieczek

by Joanna

Nasze pomysły na górskie wycieczki, które może Wam zaoferować Szczyrk i jego okolica.

Szczyrk – gdzie iść na spacer w góry, na wycieczkę

Poniżej przedstawimy Wam kilka fajnych wycieczek jakie można zrobić ze Szczyrku. Wszystkie trasy na mapie poniżej pokazane są w obie strony choć w niektórych przypadkach można korzystać z kolei. Jeśli chcecie zmienić trasę to można sobie ją przeliczyć na Mapie Turystycznej.

Szczyrk – trasy krótkie, jeden szczyt:

Skrzyczne

Na najpopularniejszy szczyt w okolicy i jednocześnie najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego z którego rozciąga się rozległy widok na m.in. Kotlinę Żywiecką. Dostaniecie się bezpośrednio z centrum miejscowości, gdzie znajduje się dolna stacja kolei linowej (godziny otwarcia).
Można wybrać się tam również pieszo – szlak niebieski biegnie w pobliżu kolei. W tym wypadku czeka Was niespełna 4 kilometrowy spacer w górę.

Można również wędrować szlakiem zielonym i czerwonym na szczyt z centrum miejscowości – to będzie już dłuższa wycieczka – 5 kilometrów w górę.

– Małe Skrzyczne

W tym przypadku również można posiłkować się koleją. Gondolą dostaniecie się na Halę Skrzyczeńską (godziny otwarcia), z której na szczyt pozostanie Wam jedynie 1,5 kilometra.
My proponujemy Wam szlak żółty rozpoczynający się obok parkingu przy gondoli. W tym przypadku wychodzi 3,5 kilometra w górę.

– Malinowska Skała

Na Malinowską Skałę prowadzi bardzo popularny czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej (zwyczajowo znanej Biały Krzyż). Tutaj już musicie polegać na własnych nogach, ale zdecydowanie wynagrodzą Wam to widoki rozciągające się ze szczytu. Przy dobrej pogodzie zobaczycie całą Kotlinę Żywiecką wraz z Beskidem Żywieckim (Babia Góra, Pilsko itd) oraz Beskidem Małym. Można się pokusić na wschód słońca na Malinowskiej Skale (sprawdziliśmy)

– Grabowa

Z Przełęczy Salmopolskiej można również iść czerwonym szlakiem w drugą stronę -> na Grabową – zajmie Wam to 20 minut w jedną stronę. Trzeba będzie doliczyć drugie tyle na powrót na parking. Fajna krótka wycieczka. Dodatkowo można podejść szlakiem czarnym do Chaty na Grabowej.

– Kotarz

Czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Kotarz to już dłuższa wycieczka i 3 kilometry w jedną stronę. Pod drodze mija się szczyt o którym Wam wcześniej wspominałam czyli Grabową. W tym przypadku również można podejść czarnym szlakiem do Chaty na Grabowej.

Bar na Kotarzu

– Przełęcz Karkoszczonka

Przełęcz Karkoszczonka i znajdująca się w pobliżu Chata Wuja Toma to kolejna bardzo popularna wycieczka ze Szczyrku. Początek trasy zaznaczyłam w pobliżu wyciągu narciarskiego Beskid Sport Arena, bo ciężko przewidzieć gdzie znajdziecie miejsce do zaparkowania. Teoretycznie jadąc dalej ulicą Górską jest następny parking obok pętli autobusowej, ale czy będzie tam wolne miejsce – to jest zawsze jedna wielka niewiadoma.

– Klimczok

Ze Szczyrku na Klimczok proponujemy Wam szlak niebieski, który można rozpocząć w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. W tym przypadku trasa na szczyt – 3 kilometry – według znaków powinna zająć Wam półtorej godziny. Ale za to po drodze będziecie mogli oglądać Skrzyczne czy też Kompleks Narciarski Beskid Sport Arena – zresztą zobaczcie na zdjęciach w tym artykule. Powrót przez schronisko i przejście kawałek zielonym szlakiem jest ciekawy widokowo.

Szczyrk – trasy dłuższe, obejmujące kilka szczytów lub pętle

– Salmopol – Malinowska Skała – Skrzyczne – Salmopol

Bardzo fajny spacer z Przełęczy Salmopol na Skrzyczne i powrót ta samą trasą za schroniskiem po drodze. Szliśmy tak kiedyś w kwietniu i był jeszcze śnieg. Trasa na 16 kilometrów i 5 godzin, ale proponujemy doliczyć więcej czasu na podziwianie widoków pomiędzy Malinowską Skałą a schroniskiem.

– Szczyrk – Małe Skrzyczne – Skrzyczne – Szczyrk

Krótsza wersja wcześniejszej trasy. Rozpoczynamy w Szczyrku obok gondoli i żółtym szlakiem udajemy się do góry. W schronisku można odpocząć, powrót tą samą trasą, ale dystans krótszy. Szliśmy tą trasą w zeszłym roku na zachód słońca.

– Przełęcz Salmopol – Grabowa – Kotarz – Przełęcz Karkoszczonka – Szczyrk

To trasa gdzie ruszasz z jednego miejsca, a kończysz w innym. Dlatego proponuje zostawić samochód w Szczyrku i w jakiś sposób dostać się na Salmopol (komunikacja miejska, taxi, kolega itd). W takim układzie masz nieograniczony czas, żeby spokojnie czerwonym szlakiem przez poszczególne szczyty wrócić do centrum miejscowości. Dystans to niewiele ponad 11 kilometrów i generalnie idziemy w dół za wyjątkiem podejścia na Kotarz. Po drodze czeka na nas Bar na Kotarzu i Chata Wuja Toma na Karkoszczonce.

– Szczyrk – Klimczok – Przełęcz Karkoszczonka – Szczyrk

Z połączenia dwóch krótszych tras można zrobić jedną. Początek ustawiony w centrum Szczyrku (bo jednak gdzieś trzeba zostawić samochód). Idziemy najpierw na Klimczok niebieskim szlakiem, a następnie czerwonym schodzimy na Przełęcz Karkoszczonka. Z Chaty Wuja Toma jest już tylko w dół do centrum. Wycieczkę można wydłużyć zahaczając o Schronisko pod Klimczokiem.

Podsumowanie:

– w sezonie letnim i zimowym Szczyrk bywa bardzo oblegany przez turystów, dobrze jest to brać pod uwagę planując wycieczki -> może być problem z zaparkowaniem samochodu czy też korek na wjeździe lub wyjeździe z miejscowości

– na Przełęczy Salmopolskiej jest parking ale zarówno w lecie jak i w zimie szybko się zapełnia

– trasy na Klimczok można wydłużyć idąc jeszcze na Szyndzielnię

– trzeba brać pod uwagę że czas podany na mapie lub znakach może się Wam wydłużyć, a tym bardziej jak się chodzi z dziećmi 😉

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

9 komentarzy

Patryk Zieliński 15 lutego, 2021 - 12:06

Dzięki bardzo, na pewno przyda się jeśli będę planował podróż w te strony!

Odpowiedz
Podróże w Naturze | Ania 15 lutego, 2021 - 12:57

Bardzo przydatny wpis! Wszystkie te trasy sobie zapisuję i bardzo chętnie z nich skorzystamy, bo teraz podróże po kraju jak najbardziej będą grane 🙂

Odpowiedz
Olka 15 lutego, 2021 - 13:07

Ja chyba najbardziej lubię trasę z przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne. Pokonywałam ją praktycznie o każdej porze roku, choć zimą najbardziej mi się tam podobało. 🙂

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 19 lutego, 2021 - 06:01

Tak jak Tatry znamy świetnie, tak tych i resztę gor w PL praktycznie w ogóle. Pieknie tam, chyba to sa jedne z pierwszych gór, które byśmy chcieli odwiedzić w PL! ☺

Odpowiedz
Artur 22 lutego, 2021 - 12:39

Zdecydowanie musimy wrócić w tej rejony i na pewno zainspirujemy się Waszymi propozycjami 🙂 Póki co byliśmy w Szczyrku raz, z zamiarem jeżdżenia na nartach, na początku stycznia kilka lat temu było koło 10’C i wszystko płyneło, tak że za wiele się nie nacieszyliśmy szusowaniem.

Odpowiedz
Dominika 3 czerwca, 2021 - 08:53

Hej! Mam pytanko, czy ktorąś z tych tras można pokonać z maluszkiem w wózku? ?

Odpowiedz
Joanna 4 czerwca, 2021 - 11:31

Polecałabym mimo wszystko nosidło lub chustę 😉 z wózkiem może być problem 😉

Odpowiedz
Marcin z lubiepodrozowac.pl 15 maja, 2023 - 08:17

Bardzo fajny i przydatny przewodnik. Planuję w tym roku trochę pochodzić z dziećmi po górach, więc na pewno się przyda.

Odpowiedz
Joanna 15 maja, 2023 - 21:49

Super 🙂 udanych wycieczek Wam życzymy 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz