Czy Sztolnia Królowa Luiza to dobre miejsce dla dzieci? Przekonajcie się razem z nami.
Do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu wybraliśmy się w ostatnią sobotę. Wtedy też trwała 6 edycja ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny„. Akcja polega na tym że w wybranych obiektach biorących udział w akcji (czyli muszą się do niej zgłosić) i znajdujących się na liście można kupić wybrane bilety za pół ceny. W tej sztolni do wyboru były dwie trasy ze zniżką: Trasa Rodzinna i Trasa Wodna. Z uwagi na ograniczenia wiekowe jedyną dostępną dla nas trasą była Podziemna Trasa Rodzinna. Bilety na wybraną godzinę zarezerwowaliśmy kilka dni wcześniej i z potwierdzoną opłatą rezerwacyjną udaliśmy się do kasy na 15 minut przed wejściem po bilety.
Podziemna Trasa Rodzinna dostępna jest dla dzieci od 3 roku życia i prowadzi przez korytarze Kopalni Królowa Luiza – wejście od ulicy Mochnackiego 12 (dawna Sienkiewicza 43) . Czas trwania wycieczki to około 1,5 godziny. Obowiązkowo przed wejściem na teren kopalni wszyscy bez wyjątków dostają do ubrania kaski na głowę. Tak wyposażeni schodzimy z przewodnikiem w dół. Przewodnik opowiada nam krótką historię kopalni oraz pokazuje jak działały dawne maszyny górnicze i w jaki sposób wydobywany głęboko pod ziemią węgiel trafiał na powierzchnię. W dalszej części zwiedzania zapoznajemy się z działaniem również współczesnych maszyn. Maszyny są uruchamiane, poznajemy zasady ich działania, często w towarzystwie wydobywającego się z nich hałasu.
Atrakcją dla dzieci jest również przejście niskimi korytarzami, które pojawią się na tej trasie. Dorośli mający problemy z kręgosłupem muszą brać pod uwagę to, że będą musieli się mocno schylać.
Ostatnią z przewidzianych atrakcji jest przejażdżka prawdziwą górniczą kolejką szynową z wagonami przeznaczonymi do transportu ludzi. Ciągnie je lokomotywa typu Karlik, dlatego dzieci mogą się poczuć jak górnicy jadący na szychtę.
Sztolnia Królowa Luiza leży na Szlaku Zabytków Techniki. Szlak Zabytków Techniki to szlak turystyczno-kulturowy w województwie śląskim, który łączy obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego. Raz w roku przypada święto szlaku zabytków techniki czy znana wszystkim miłośnikom śląska Industriada.
Booking.com
1 komentarz
Fajne miejsce nie tylo dla dzieci ale i dorosłych. Powinno być więcej taich miejsc.