Home Miejsca Turcja – dlaczego pojechalibyśmy tam raz jeszcze?

Turcja – dlaczego pojechalibyśmy tam raz jeszcze?

by Joanna

doturcji10

Turcja była celem naszej podróży poślubnej 7 lat temu. W drugiej połowie września 2009 roku spędziliśmy tydzień czasu „wylegując” się na plaży w Bodrum (czyli zwiedzając wszystko dookoła co było możliwe). W drugim tygodniu uczestniczyliśmy w typowej objazdówce po tym wcale nie tak małym kraju.

Turcja to był nasz pierwszy po ślubie wspólny wyjazd, pierwszy wyjazd zorganizowany (popularne wówczas biuro podróży Triada, w którym wykupiliśmy wycieczkę upadło kilka lat później) oraz pierwsza podróż samolotem. Skorzystaliśmy wtedy z oferty biura podróży, bo nie mieliśmy jeszcze takiej świadomości podróżowania jaką mamy teraz. No i nie ukrywajmy, było to dla nas wygodne. Ktoś inny zadbał o to gdzie będziemy spać, jeść oraz co zobaczymy po drodze. Znaliśmy wcześniej plan wycieczki więc wiedzieliśmy mniej więcej czego się spodziewać, a także gdzie pojedziemy. Po założeniu bloga większość z tych miejsc udało nam się opisać, bo zdjęć zawsze robiliśmy dużo (chociaż po niektórych widać, że są z „czasów przed założeniem bloga”). Chcieliśmy pokazać te miejsca innym, bo Turcja oprócz pięknych plaż ma do zaoferowania dużo więcej.

Jeżeli szukaliście kiedyś na naszym blogu artykułów o Turcji to były to:

doturcji11

Wszystko to można zobaczyć jadąc tam z biurem podróży, które dostarczy Cię na wybrane miejsce nad morzem (przykładowo pierwsze z brzegu w wyszukiwarce google wyskakuje Itaka) oraz z lokalnymi przewoźnikami (w standardzie większość z nich oferuje wycieczki do Stambułu, Pamukkale czy Efezu, a w zależności od miejsca pobytu także, okoliczne atrakcje, począwszy od łaźni tureckiej, a skończywszy na nurkowaniu)

Do Stambułu mamy pewien sentyment. Ponieważ to właśnie w uliczkach tego miasta albo w mętnych wodach Bosforu Marcin zgubił swoją obrączkę niespełna miesiąc po ślubie (po powrocie do kraju dorobiliśmy dokładnie taką samą). Nie zmienia to faktu, że chętnie wrócilibyśmy tam choćby na jeden dzień. Po co? Aby pospacerować sobie w rejonie starego miasta (tutaj mam na myśli obszar miasta znajdujący się pomiędzy Błękitnym Meczetem a Bosforem) i poczuć jego klimat. Pojechalibyśmy także ponownie do Kapadocji. Głównie po to aby o świcie pooglądać z góry te wszystkie formy tufowe stworzone przez naturę (lot balonem o świcie nad Kapadocją jest jedną z głównych atrakcji tamtego regionu).

Liczę na to, że kiedyś w wolnej chwili podczas długich zimowych wieczorów uda nam się opisać nasze wrażenia z pobytu w Bodrum, z wycieczki do Dalyan (gdzie widzieliśmy m.in grobowce likilijskie w Kaunos, najpiękniejszą plażę Turcji – Iztuzu czy olbrzymie żółwie Caretta), z pobytu w Ankarze itd czyli wszystko to co jeszcze widzieliśmy, a do tej pory nie zostało opublikowane na blogu.

Turcja – niestandardowe miejsca

Przeglądając kilka lat później artykuły z pobytu w Turcji innych blogerów, oferty biur podróży (czasem da się znaleźć w ich ofercie jakąś perełkę), czasopisma podróżnicze typu National Geographic czy choćby zdjęcia samych fotografów odkryłam, że kraj ten ma w zanadrzu jeszcze parę innych wyjątkowych miejsc. Miejsc na które niekoniecznie traficie od razu, ale po głębszych przeczesywaniach Internetu wychodzą różne ciekawostki. Niektóre z nich są na tyle interesujące, że z przyjemnością wybralibyśmy się je zobaczyć, przy kolejnej wizycie w tym kraju otoczonym przez cztery morza. Bo czy słyszeliście kiedykolwiek o takich miejscach jak:

  • bizantyjskie mury w Diyarbakır – podobno drugie co do wielkości po Wielkim Murze w Chinach, zbudowane w 349 roku. Mają 6 km długości, zostały wpisane na listę UNESCO w 2015r. (Miasteczko Diyarbakır leży w południowo-wschodniej części kraju)

turcja

(źródło: wikipedia.org)

  • góra Ararat – to najwyższy szczyt Turcji (5122 m n.p.m. – Wielki Ararat), a także biblijne miejsce spoczynku Arki Noego. Góra Ararat leży bardzo blisko granicy z Iranem i Armenią, widać go świetnie również z Erywania (stolicy Armenii)

doturcji2

(na zdjęciu Ararat widziany od strony Armenii; źródło: wikipedia.org, autor: Andrew Behesnilian, Andrew Sevag Photography)

  • posągi na Górze Nemrut – świetnie zachowany zespół świątynno-sepulkralny zbudowany ok. 62 roku p.n.e, a odkryty dopiero w XIX wieku. Była tam kiedyś wspaniała świątynia otoczona 8 metrowymi posągami, miejsce wpisane na listę UNESCO w 1987 roku (znajduje się w południowo-wschodniej części kraju)

(źródło: wikipedia.org, autor: Christian Koehn)

  • ruiny miasta Ani, zwanego miastem tysiąca i jednego kościoła – to zrujnowane średniowieczne miasteczko, które w czasach swojej świetności było stolicą Armenii, wpisane w 2016 roku na listę UNESCO. (Ani leży na wschodzi kraju, przy samej granicy z Armenią)

doturcji5

(źródło: wikipedia.org)

  • ruiny starożytnego miasta Aspendos – w dzisiejszych czasach znane głównie ze świetnie zachowanego amfiteatru, w którym pomieścić się może 15 tys osób. (Ruiny znajdują się na południu kraju, niedaleko miasta Antalya, przez co są częstym miejscem odwiedziny turystów wypoczywających w tamtych rejonach)

doturcji6

(źródło: wikipedia.org, autor: Saffron Blaze)

  • kościół na wyspie Akdamar – wyspa o tej samej nazwie znajduje się na jeziorze Wan na wschodzie kraju, zbudowany w 921r. przez Ormian jest ważnym zabytkiem ich kultury. Zniszczony w XX wieku w czasie prześladowań Ormian, ostatnimi czasy został odrestaurowany i jest kolejnym miejscem, które można zwiedzać.

doturcji7

(źródło: wikipedia.org, autor: gozturk)

  • Meczet Selimiye w Edirne – meczet wybudowany został w XVI wieku dla sułtana Selima II przez jego nadwornego architekta Sinana (niektórzy uważają, że to jego najwspanialsze dzieło). Porównywany często do Hagii Sophii, w 2011 roku został wpisany na listę UNESCO. (Miasto Edirne leży na północnym zachodzie kraju, niespełna 8 km od granicy z Grecją i 18km od granicy z Bułgarią)

doturcji8

(źródło: wikipedia.org, autor: Filanca)

  • Mardin – stare miasteczko pamiętające bardzo odległe czasy wraz okazałą twierdzą na wzgórzu znane jest jako doskonały przykład architektury artukidzkiej. (Mardin leży w południowo – wschodniej części kraju, niedaleko syryjskiej granicy)

doturcji9

(źródło: wikipedia.org, autor: Nevit Dilmen)

Pomijam tutaj celowo obecną w sytuację polityczną tego kraju, bo to nie jest celem ani bloga ani artykułu. Liczę na to, że Turcja będzie krajem do którego jeszcze kiedyś wrócimy. A wtedy postaramy się sprawdzić czy wybrane przez nas miejsca faktycznie w rzeczywistości są warte zobaczenia. A może wy znacie jeszcze inne miejsca w Turcji, które warto można dodać do tej listy?


Poniżej znajdziecie na mapie miejsca w Turcji, które mieliśmy okazję sami zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

20 komentarzy

Kachna/ szpilkiremontuja.pl 24 września, 2016 - 09:47

Nie byłam jeszcze w Turcji i nigdy mnie tam szczególnie nie ciągnęło, dlatego nie interesowałam się tym miejscem. Twoje opisy jednak skłaniają do odwiedzenia tego miejsca 🙂 Zwracasz uwagę na wiele pięknych i ciekawych miejsc. Niestety w obecnym czasie jest to jedno z ostatnich miejsc, o którym bym pomyślała szukając miejsca odpoczynku.

Odpowiedz
Agnieszka Es 26 września, 2016 - 10:03

Bardzo ciekawy post i piękne zdjęcia! Chciałabym tam pojechać…:)

Odpowiedz
Anna Kostrzewska 26 września, 2016 - 10:23

Podróż do Turcji to moje największe marzenie. To bardzo piękny kraj 🙂

Odpowiedz
TieVeil 26 września, 2016 - 10:25

Nigdy tam nie byłam i chyba – ze względu na niebezpieczeństwa – nigdy się nie zdecyduję. A szkoda! Bo wygląda na to, że wiele tracę! 😉

Odpowiedz
sebazwiedza 26 września, 2016 - 12:57

Fajnie że pokazaliście takie ciekawe miejsca. Jest tyle ciekawych rzeczy do zobaczenia na świecie, a człowiek nawet własnego ogródka nie ma dokładnie zwiedzonego:)

pozdrawiam
http://www.sebazwiedza.pl

Odpowiedz
Marta 26 września, 2016 - 13:14

Byłam w styczniu w Turcji i głównie zapamiętałam kontrole bezpieczeństwa w metrze czy w większych sklepach. O lotnisku nie wspomnę. Cóż, taki czas.
Ale byłam też tam kilka lat temu wakacyjne, niestety w żadnym z wymienionych miejsc, więc mam o czym myśleć, gdyby naszło mnie na powrót 🙂

Odpowiedz
CopywriterExpert 26 września, 2016 - 14:27

Mnie również zachęciłaś do wyjazdu. Uwielbiam turystykę, więc musiałbym pomyśleć z żoną czy kiedyś się tam wybierzemy. Już samo wejście na gorę Ararat bądź jej widok na żywo zainteresował mnie najbardziej 🙂 A skarbonkę na wyjazd mamy i już dość dawno tam nie zaglądaliśmy, miało być na góry Polskie, ale zawsze można zmienić zdanie 🙂

Odpowiedz
Justyna 27 września, 2016 - 11:04

Uwielbiam takie miejsca nieodkryte, do których turyści docierają w niewielkich ilościach. Staram się szukać takich atrakcji we Włoszech, co jest wyzwaniem. Zapraszam na mój blog gdzie można poczytać o Pitigliano, Saturnii, czy Albinii, a postu o Wenecji, jak nie było tak nie ma… mimo, że byłam tam dwa lata temu 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz
Magda 6 listopada, 2016 - 12:42

Zawsze chętnie wraca się do miejsc, które wiąże się z jakąś naszą historią. I do tego miejsca mamy szczególny sentyment. Dla nas takim miejscem jest Bułgaria.

Odpowiedz
MegZ 15 grudnia, 2016 - 22:19

Dla mnie Turcja w pierwszym momencie była szokiem kulturalnym, oczywiście pozytywnym, jednak było to kilka lat temu. Na dzień dzisiejszy nie planuję powrotu, a szkoda.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie 🙂
http://cooolhunter.blogspot.com/

Odpowiedz
Granivera 16 grudnia, 2016 - 02:22

Piękne miejsca. Szkoda,że w Turcji jest teraz tak niebezpiecznie. Moja koleżanka była kilkakrotnie w Turcji. W ubiegłym roku dwukrotnie. Ona uwielbia te klimaty. Jako wierna fanka serilau wspaniale stulecie zakochała się w Turcji.

Odpowiedz
Maja | Jusiaczki On Tour 9 stycznia, 2017 - 19:57

Też bym pojechała jeszcze raz do Turcji.. gdyby było bezpieczniej 🙂 Turcja ma niesamowity urok i klimat.

Odpowiedz
Bookendorfina Izabela Pycio 13 stycznia, 2017 - 11:57

Jeśli chodzi o zabytki Turcja bardzo do mnie przemówiła, niestety nie miałam szczęścia do napotkanych tam ludzi, co zabrało sporo przyjemności ze zwiedzania tego kraju. 🙂

Odpowiedz
locomotiva 26 lutego, 2018 - 14:05

Kocham Turcję, pozdrawiam

Odpowiedz
hpnews.pl 8 maja, 2018 - 14:45

Super wpis!

Odpowiedz
adamsbeeremoval.com 8 czerwca, 2018 - 18:25

Super!

Odpowiedz
pieczatki-stemple.pl 13 czerwca, 2018 - 22:19

Ciekawy wpis

Odpowiedz
gruzin 26 sierpnia, 2018 - 11:49

Jak zobaczyłem w necie Kapadocję to musiałem tam pojechać. Stamtąd nie chce się wracać. Dziękuję za listę miejsc na wschodzie Turcji – moje plany obejmują ten rejon. Dodałbym jeszcze Göbekli Tepe gdzie znajduje się najstarsza świątynia na świecie (12 tys lat) – może nie jest szczególnie widowiskowa ale historia.

Odpowiedz
www.zdrowiejoga.pl 1 września, 2018 - 19:34

Super!

Odpowiedz
KrzyKrzysztof 23 października, 2018 - 15:58

Ostatnimi czasy Turcja bardzo mnie kusi, szczególnie, że łatwo znaleźć fajne połączenie lotnicze w rozsądnej cenie. Na pewno wezmę pod uwagi Twoje wskazówki. Dzięki

Odpowiedz

Zostaw komentarz