places2visit.pl

Wąwóz Masca – Teneryfa – opis i info praktyczne

Wszystkie niezbędne informacje, które powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz się do Wąwozu Masca na Teneryfie.

Wąwóz Masca (Barranco de Masca) położony na zachodzie Teneryfy to druga obok Teide, najbardziej znana atrakcja hiszpańskiej Teneryfy. Jest to wąwóz o długości około 5 kilometrów w jedną stronę ciągnący się od wulkanicznej góry Teno aż do wybrzeża Atlantyku. Charakteryzuje się stromymi zboczami, wysokimi klifami oraz bogatą roślinnością, która tworzy unikalny ekosystem. Przez blisko pięć milionów lat woda wyrzeźbiła głęboki wąwóz w twardej skale wulkanicznej. Wąwóz Masca jest popularnym celem wycieczek turystycznych ze względu na swoje piękne krajobrazy oraz możliwość eksploracji urokliwej okolicy. Jego niezwykła atmosfera sprawia, że stanowi jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Teneryfie.

Wąwóz Masca - informacje praktyczne

Rezerwacja Wejściówek do Wąwozu Masca

Aby odwiedzić Wąwóz Masca, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek. System rezerwacji został wprowadzony w celu ochrony delikatnego ekosystemu tego obszaru przed nadmiernym ruchem turystycznym. Wąwóz jest otwarty przez kilka dni w miesiącu. Zazwyczaj w soboty, niedziele i święta. Bilet są darmowe, ale musisz mieć wcześniejszą rezerwację na konkretną godzinę. Zdobycie ich nie należy do najłatwiejszych. Nam udało się to po 1,5 miesiąca „polowania” na bilety i obserwacji kiedy udostępniane są pojedyncze sztuki. Inną opcją dostania się do wąwozu jest zakup biletów w lokalnych biurach podróży. Średni koszt w 2023 roku oscylował wokół kwoty 35euro za osobę.

Wejściówki można rezerwować za pośrednictwem tej strony: caminobarrancodemasca.com Wchodzisz w podanego linka i sprawdzasz czy coś jest dostępne. Zazwyczaj nie znajdziesz tam od razu wolnych biletów więc na jednej wizycie na tej stronie się nie skończy. Biletów do wąwozu zaczęliśmy szukać zaraz po zakupie biletów lotniczych na Teneryfę (było to w styczniu, a szukaliśmy na koniec marca). Bilety udostępniane są raz na cały miesiąc (soboty, niedziele i ewentualnie dni świąteczne). Nie ma z góry określonego dnia w którym bilety są udostępniane. Trzeba szukać i sprawdzać. Nam zajęło to 1,5 miesiąca codziennego odwiedzania tej strony. Bilety na marzec 2023 zostały udostępnione do rezerwacji 27.02.2023 – rozeszły się w 15 minut. Dla porównania bilety na kwiecień do rezerwacji zostały udostępnione 22.03.2023 więc sami widzicie że to loteria. Inny sposób to w ciągu miesiąca o godzinie 13:00 czasu polskiego (godzina 12:00 czasu na Teneryfie) wrzucane są do sieci bilety które ktoś oddał/zwolnił. Dlatego w ciągu miesiąca może się nagle okazać, że coś jest dostępne w ilościach trudnych do przewidzenia. Dobrze jest mieć pod ręką numery paszportów, które trzeba wpisać od razu przy rezerwacji – jest to sprawdzane przed wejściem. Darmowe bilety są do ogarnięcia, ale trzeba śledzić stronę i sprawdzać czy coś przypadkiem nie jest aktualnie dostępne. Po dokonaniu rezerwacji bilet wraz z kodem QR otrzymasz na podanego wcześniej maila. 

Minimalny wiek

Dzieci PONIŻEJ 8 lat nie mogą wejść do wąwozu. Osobom poniżej 18. roku życia musi towarzyszyć opiekun prawny lub osoba przez niego upoważniona. Wiek dzieci był skrupulatnie sprawdzany, tym bardziej że Wojtek niespełna miesiąc wcześniej dopiero skończył 8 lat, także nie słuchajcie jak gdzieś na forach piszą że weszli z młodszym dzieckiem. Jest to dokładnie sprawdzane. Dziecko tak samo jak dorosły dostaje kask. Bez kasku nie wejdzie.  

Wymagania dla odwiedzających

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym wąwóz trzeba stosować się do obowiązujących zasad:

  • idziemy szlakiem a nie obok, nie powinno się schodzić ze szlak
  • buty górskie z odpowiednią podeszwą są niezbędne, nie zostaniesz wpuszczony na szlak w klapkach, sandałach, trampkach czy butach o gładkiej podeszwie (i nie ma znaczenia że masz rezerwację), odpowiednie obuwie tak samo jak wiek są dokładnie sprawdzane (podobno w pobliżu znajduje się sklep z butami górskimi dla zapominalskich, ale nie musieliśmy tego sprawdzać)
  • idziemy w kasku (dostajemy go przed wejściem na szlak)
  • odzież dostosowana od warunków (m.in nakrycie głowy od słońca, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, przydadzą się kije trekkingowe oraz woreczek na śmieci) 
  • trzeba mieć ze sobą odpowiednia ilość wody na całą wędrówkę (po drodze nie ma jej gdzie dokupić)
  • dobrze jest mieć telefon z naładowaną baterią, żeby w razie czego można było wezwać pomoc, choć na trasie są miejsca w których nie ma zasięgu 
  • nie można iść na szlak z psem
  • po dojściu do morza nie schodzimy na plażę

Dojazd do miasteczka Masca

Dojazd do wioski Masca, będącej punktem wyjściowym do eksploracji wąwozu, jest możliwy samochodem lub lokalnym autobusem. Wąskie, kręte drogi oferują spektakularne widoki, ale mogą stanowić wyzwanie dla niepewnych kierowców. Zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z organizowanego transportu. Samochód zostawiliśmy w Santiago del Teide i do Masca dojechaliśmy autobusem nr 355 (titsa.com). Za przejazd 4 osób w jedną stronę zapłaciliśmy 5,25 euro. Wszystko dlatego że w wiosce Masca jest zbyt mało miejsca do parkowania i można tam zostawić samochód tylko na 2 godziny. A przejście wąwóz zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Wejście do wąwozu mieliśmy zarezerwowane na godzinę 9:00 (trzeba tam być pół godziny wcześniej) dlatego z Santiago del Teide jechaliśmy autobusem o 8:15.  O tej porze również nie było problemu, żeby w miasteczku zaparkować samochód (wolne miejsca parkingowe są przy głównej drodze, pamiętajcie tylko żeby parkować przy białych liniach, my zostawiliśmy samochód niedaleko przystanku autobusowego. Przystanek linii 355 znajduje się obok informacji turystycznej a czas przejazdu to około 15 minut. Jeszcze jedna dość istotna informacja: kierowca zabierał do autobusu jedynie taką ilość pasażerów ile było miejsc siedzących. Nikt nie stał w przejściu. W drodze powrotnej Ci co się nie zmieścili to zostali na przystanku i musieli czekać na następny. 

Godziny otwarcia

Trasa czynna jest w godzinach od 8.30 do 18.00. Centrum dla zwiedzających otwiera się pół godziny wcześniej w celu przeprowadzenia obowiązkowych kontroli bezpieczeństwa. Centrum Zwiedzających czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00, a w weekendy i święta od godz. 8:00 do 18:00. 
Istnieje ryzyko niespodziewanego zamknięcia wąwozu z powodu złych warunków atmosferycznych. W takim przypadku jest możliwość zmiany rezerwacji na inny termin. 

Charakterystyka szlaku

Mówi się że szlak przez wąwóz ma wysoki poziom trudności. Szlak rozpoczyna się na wysokości około 750 metrów (w wiosce Masca) i prowadzi w dół do oceanu. Podejście pod górę jest strome. Przyjmuje się,  że zejście w dół trwa 3 godziny a późniejszy powrót do góry to przynajmniej 4 godziny. Założenie 7 godzin na całość jest optymalnym czasem, bo nawet jeśli w dół pójdziesz szybko to powrót w górę może zając więcej czasu (a gdzie przerwy na odpoczynek). Kiedyś przy plaży czekały łódki, którymi można było popłynąć do Los Gigantes i nie trzeba było wracać po górę. Obecne ta opcja nadal nie wróciła. Wąwóz był zamknięty w latach 2018 -2021. W tym czasie zainwestowano ponad milion euro m.in w odbudowę uszkodzoną przez sztorm przystań i poprawę bezpieczeństwa na szlaku. Naprawiono szlak i jego oznaczenia, utworzono trzy punkty kontrolne: na początku szlaku, w środku szlaku i na końcu przy plaży (na każdym z nich możesz zostać poproszony o okazanie biletu wstępu).

Źródło: https://www.caminobarrancodemasca.com/

Na szlaku znajdziesz także szereg znaków które dostarczają informacji o Twojej lokalizacji. Każdy znak ma swój numer, informacje o przebytym dystansie i zasięgu telefonu komórkowego. W razie potrzeby dzwonisz na nr 112 i podajesz nr znaku w okolicy którego się znajdujesz.

Jak przeszliśmy wąwóz Masca

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy samochód zostawiamy w miasteczku Santiago del Teide i autobusem Titsa nr 355 jedziemy do wioski Masca. Tam udajemy się co Centrum dla Odwiedzających. Pracownik sprawdza nam wcześniejsze rezerwacje, wiek dzieci i obuwie. Następnie w oczekiwaniu na resztę osób które miały rezerwację na tą samą godzinę przygotowujemy się do wyjścia na szlak. Dostajemy kaski, mapy oraz numerki które oddamy na pierwszy punkcie kontrolnym przed wejściem do wąwozu. Po zebraniu się całej grupy przewodnik omawia trasę, informuje o punktach kontrolnych i ich roli oraz podaje wszystkie niezbędne informacje (dlatego zaleca się być te półgodziny wcześniej). W budynku znajduje się również toaleta. 

Punktualnie o 9:00 zgodnie z rezerwacją ruszamy na szlak. Oddajemy numerki przy pierwszym punkcie kontrolnym i ruszamy w dół. Bardzo przydają się tutaj kijki trekkingowe, zdecydowanie ułatwiają przejście. Od razu wita nas też bujna roślinność. W niektórych miejscach na szlaku są barierki,  mostki czy inne ułatwienia, ale dobra kondycja też się przyda. 

Schodzimy coraz niżej, ściany wąwozu robią się coraz większe. Trzeba wysoko podnosić do góry głowę, żeby zobaczyć gdzie się kończą. Ludzi nie ma dużo na szlaku. Grupa z godziny 9:00 rozeszła się swoim tempem po wąwozie, a następni jeszcze nas nie minęli. Wąwóz robi na nas ogromne wrażenie, a to zejście w dół to ta łatwiejsza jego część.

Po niecałych 5 kilometrach na horyzoncie widać już ocean. Na plażę nie można wchodzić, ale z wejściem na nowy (odbudowany po zniszczeniach) pomost bez problemów można wejść. To właśnie z tego miejsca kiedyś odpływały statki w stronę klifów Los Gigantes. Teraz niestety nie ma takiej możliwości, dlatego wszyscy muszą wrócić wąwozem do góry. Na pomoście robimy sobie dłuższy odpoczynek. Bardzo przyjemnie się tam leży 🙂 

Żegnamy ocean i kierujemy się do góry. Podejście zajmie nam trochę więcej czasu niż zejście. Pamiętajcie, żeby zabrać odpowiednią ilość picia i jedzenia, bo po wejściu do wąwozu nie ma możliwości uzupełnienia zapasów. A wracać do góry pewnie w większości będziecie w pełnym słońcu. 

Po wyjściu z wąwozu oddajemy kaski i udajemy się na zasłużony odpoczynek pod ogromnym drzewem na placu poniżej głównej drogi. Drzewo to daje mnóstwo cienia.  W tym czasie Marcin już sam wraca autobusem do Santiago del Teide po samochód. 

Chcemy tą wąską i krętą drogę przejechać jeszcze raz na spokojnie sami i obejrzeć widoki. Przyznam, że zdecydowanie jest co oglądać. Jeśli jednak boicie się wąskich i krętych dróg to polecam pokonać ta drogę autobusem.

Podsumowanie

Wąwóz Masca jest prawdziwym klejnotem Teneryfy, oferującym zarówno wyzwania fizyczne, jak i niezrównane piękno naturalne. Planując swoją wizytę, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji, odpowiednim przygotowaniu i wybraniu najlepszego dla siebie środka transportu. Jeśli lubisz wędrówki po wąwozach to ten z pewnością Ci się spodoba. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci odpowiednio przygotować się i nic Cię tam nie zaskoczy.

Na Teneryfę można też polecieć na zorganizowane wakacje z ITAKĄ.

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 

Nasze pozostałe artykuły z Teneryfy znajdziecie się w dziale: HISZPANIA

Potrzebujesz wynająć samochód na Teneryfie? Sprawdź najlepszą ofertę w wyszukiwarce DiscoverCars – mają porównanie ofert z różnych wypożyczalni. Na pewno znajdziesz coś w dobrej cenie. Wartą uwagi jest również strona Localrent,  mają fajne samochody a na Teneryfie dobrze jest mieć mniejszy samochód  – wtedy bez problemu wszędzie zaparkujesz 🙂 

Szukasz noclegu? My spaliśmy w El-Medano. Miasteczko znajduje się blisko lotniska i dużych marketów. 

Exit mobile version