places2visit.pl

Wodospady Una – najładniejsze w Bośni i Hercegowinie

Wodospady Una - Strbacki Buk 
Park Narodowy Una
Park Narowody Una – Strbacki Buk

Wodospady Una – bezwzględnie najpiękniejsze wodospady w Bośni i Hercegowinie.

Park Narodowy Una leży w północno zachodniej części Bośni i Hercegowiny, przy granicy w Chorwacją. Powstał w 2008 roku i rozciąga się m.in wzdłuż doliny rzeki Una i kanionu rzeki Unac. Miejscami przez rzekę Una przechodzi granica pomiędzy tymi dwoma krajami.

W miejscowości Martin Brod znajdziemy dwa wodospady. Wielki wodospad na Unie i Małe Wodospady. Całkowita długość tego kompleksu wodospadów wynosi 800 metrów, różnica wysokości to 54 metry i tworzą bardzo ciekawe większe i mniejsze kaskady. Martin Brod to teren tufowy, a płynąca rzeka tworzy liczne mniejsze i większe kanały. Legenda mówi, że mieszkała tam kiedyś dziewczyna imieniem Marta, która była zakochana w żołnierzu. Pewnego razu idąc na spotkanie z nim musiała przeprawić się przez rzekę. Niestety silny prąd wciągnął ją pod wodę i utonęła. A słowem „brod” miejscowi nazywali każdy dostęp do rzeki.

Wielki wodospad na Unie

Cena za wejście pod wielki wodospad to 2 KM (marki bośniackie) za osobę dorosłą (stan na 2018 rok). W związku z tym za 2 osoby dorosłe mogliśmy zapłacić albo 4 Km albo 2,3 euro. Wodospad znajdował się 200 metrów od punktu sprzedaży biletów.

Małe wodospady na Unie

Małe wodospady na Unie w Martin Brod można oglądać za darmo. Najlepiej widać je z mostu przerzuconego przez rzekę na drugą stronę, niedaleko wielkiego wodospadu.

Informacje praktyczne:
– droga R408 prowadząca do miejscowości Martin Brod nie była w 100% drogą asfaltową, prowadzono na niej prace związane z polepszeniem jej nawierzchni
– miejsce do zaparkowania można było znaleźć w niewielkiej odległości od wodospadów (niewielki lokalny parking)
– płatność gotówką, przyjmowano marki bośniackie oraz euro, cena za osobę dorosłą to 2 KM (marki bośniackie), ale nie przyjmowali w monet (tylko papierowe nominały)
– opłata jest za podejście pod duży wodospad, mały wodospad można oglądać za darmo z mostu znajdującego się kawałek dalej za wejściem w stronę dużego wodospadu

Strbacki Buk

Strbacki Buk

Z miejscowości Orašac na parking pod wodospadem Strbacki Buk jest dokładnie 8 kilometrów szutrowej bocznej drogi, częściowo wzdłuż rzeki i przez wioskę. Znajduje się tam wejście nr 3 – Celije. Kasa biletowa położona jest jakieś 800 metrów przed dużym parkingiem. Ceny to 6 KM lub 3 euro za osobę dorosłą, a dzieci do 7 roku życia wchodzą gratis. Jadąc tą drogą zastanawialiśmy się czy na pewno dobrze jedziemy, ponieważ w szczycie sezonu ilość turystów była znikoma. Na parkingu większość samochodów miała bośniackie tablice rejestracyjne..

Ze swoją wysokością 24 metrów Strbacki Buk jest najwyższym i najbardziej spektakularnym wodospadem w Parku Narodowym Una, a jego powstanie jest związane z przesunięciami tektonicznymi. Na zwiedzanie wodospadu udajemy się po specjalnie zrobionych drewnianych pomostach, zbudowanymi wzdłuż rzeki. Znajdują się tam liczne punkty widokowe, a nawet wieża. Pomostem można dojść do pewnego momentu, gdzie dalej biegnie już tylko kamienna ścieżka. Większość osób kończyła jednak zwiedzanie na pomostach, mało kto wybierał się dalej ścieżką (niezbędne dobre buty).

Wracając w stronę parkingu zauważyliśmy dopływający w pobliże wodospadu ponton z uczestnikami raftingu. Większość z nich wysiadła przy brzegu i kierowała się po kładkach w dół wodospadu, żeby tam wsiąść ponownie na ponton. Szczerze mówiąc, to byłam pewna że ponton zostanie przeniesiony po kładkach przez uczestników spływu. Ale ku mojemu zaskoczeniu kierujący pontonem dopłynął spokojnie do brzegu wodospadu, a następnie wysiadł z pontonu. Zaczekał na pomocnika, który przytrzymał mu sprzęt, podczas gdy ten, czekając aż publiczność zgromadzona na kładkach zdąży wyciągnąć aparaty, po prostu skoczył w dół wodospadu. Było widać, że dokładnie wie co robi, bo po chwili wypłynął i poczekał aż dotrze do niego ponton puszczony z góry przez pomocnika. Po tym wszystkim reszta ekipy wsiadła i popłynęli w dół rzeki.

Bardzo polecamy wszystkim wizytę w tym Parku Narodowym, a w szczególności zobaczenie wodospadu Strbacki Buk. Jest przepiękny i można do niego dojechać samochodem. Droga nie jest idealna, a wręcz momentami kiepska, ale dzięki temu wiedzą o nim głownie miejscowi oraz nieliczni turyści. Dzięki temu udało tam się uniknąć tłumów ludzi, które zobaczycie niespełna 65 kilometrów dalej po stronie chorwackiej w Plitvickich Jeziorach.

Informacje praktyczne:
– w miejscowości Orašac są znaki prowadzące do wodospadu, trzeba przejechać 8 kilometrów po kiepskiej jakości drodze
– w pobliżu wodospadu jest duży parking, a obok niego są knajpy i sklepy z pamiątkami oraz toaleta (płatna)
– kasa biletowa jest ok. 800 metrów przed parkingiem, płatne gotówką (marki bośniackie lub euro), 6 KM lub 3 euro za osobę dorosłą, a dzieci do 7 roku życia wchodzą gratis, nie przyjmowali monet (tylko papierowe nominały)
– wzdłuż wodospadu chodzi się po kładkach, są miejsca do odpoczynku

Jeżeli szukacie noclegu w okolicach Parku Narodowego Una to będzie nam miło jeśli skorzystacie z naszego linku do booking.com. Dla Was cena jest bez zmian, a my dzięki temu otrzymamy drobna prowizję i odwdzięczymy się Wam kolejnymi wpisami


Co jeszcze zobaczyć na Bałkanach? Sprawdźcie naszą mapę i szukajcie inspiracji

Gdzie spać na Bałkanach? Listę campingów na których nocowaliśmy znajdziecie w artykule “Campingi na Bałkanach“. Wolisz coś innego niż namiot? Sprawdź oferty na booking.com.

Booking.com
Exit mobile version