places2visit.pl

Recenzja butów AKU Rock DFS GTX

Nasza opinia o butach turystycznych AKU ROCK DFS GTX.

Jak zapewne wiecie po górach chodzimy od bardzo dawna. W ostatnich latach było to ponad 400 kilometrów rocznie, dlatego komfort chodzenia i dobre buty są dla nas bardzo ważne. Pierwsze niskie buty podejściowe kupiliśmy kilka lat temu i przekonaliśmy się, że zmiana z wysokich butów górskich na niskie w sezonie wiosenno-jesiennym bardzo dobrze się u nas sprawdza.

Na początku marca, dwa tygodnie przed naszym zaplanowanym wyjazdem na Teneryfę zgłosił się do nas dystrybutor włoskich butów górskich AKU z propozycją przetestowania ich obuwia. Nie zastanawialiśmy się długo nad tą propozycją. Wybraliśmy niskie buty podejściowe AKU Rock DFS GTX w wersji damskiej (w kolorze Jade) i męskiej (w kolorze Black-Orange).

Specyfikacja butów AKU Rock DFS GTX:

  • CHOLEWKA: zamsz 1,6 mm + mikrofibra + Air8000®

  • OCHRONA GÓRNA: gumowy otok na całym obwodzie cholewki

  • MEMBRANA: wodoodporna membrana GORE-TEX® Extended Comfort

  • PODESZWA: Vibram® Approcciosa Megagrip

  • PODESZWA ŚRODKOWA: podwójnej gęstości pianka Eva + materiał Pu

  • PODESZWA : elastyczna (nie nadaje się pod raki)

  • WKŁADKA: dopasowana wkładka Ortholite® Hybrid – częściowo z recyklingu

  • WAGA MĘSKIEGO BUTA ( ½ PARY): 380

  • ZAKRES ROZMIARÓW MĘSKICH (Wielka Brytania): 3 – 13

  • WAGA DAMSKIEGO BUTA ( ½ PARY): 300

  • ZAKRES ROZMIARÓW DAMSKICH (Wielka Brytania): 3 – 9

To nie są nasze pierwsze buty podejściowe więc w tym przypadku wiedzieliśmy czego od nich oczekujemy. Jednak krótki czas do planowanego wyjazdu, mnóstwo spraw do ogarnięcia i niesprzyjająca pogoda sprawiły że nie zdążyliśmy ich przetestować w Polsce. Zaopatrzeni w plastry przeciw odciskom, sztyft przeciw pęcherzom i tym podobne specyfiki (polecamy te z Compeed – sprawdzone i skuteczne) polecieliśmy na gorące Wyspy Kanaryjskie.

Na Teneryfie zrobiliśmy pięć wycieczek w góry pod rząd, dzień po dniu (Montana Guajara, Teide – wejście na szczyt, wąwóz Masca, Góry Anaga – Chamorga, Góry Anaga – Roque de Taborno). I w rzeczywistości to nasze stopy dopiero tam przekonały się o wygodzie butów AKU. Zaskoczeniem dla nas był to, że na stopach nie pojawiło się ani pół odcisku.

Buty są lekkie, wygodne, dobrze dobrane świetnie dopasowują się do stopy. Choć obawiałam się, że pięta będzie mi uciekać do góry to nic takiego się nie stało. Podwójny system wiązania Dual Fit System powoduje jeszcze lepsze dopasowanie buta do stopy. Można je odpowiednio regulować według własnych potrzeb i warunków na szlaku. Sprawdzaliśmy i faktycznie po dociągnięciu buta drugim wiązaniem czuć różnicę. 

Bardzo dobre buty na via ferraty i inne wycieczki po górskich szlakach. Gumowy otok na całym obwodzie cholewki zmniejsza liczbę uszkodzeń buta, co szczególnie widać po przejściu szlaków via ferrata. Podeszwa Vibram Approcciosa z wysokowydajną mieszanką Megagrip zapewnić ma maksymalną przyczepność dzięki swojej konstrukcji. Do tej pory świetnie trzymała się różnorodnego podłoża.

Wygodna wkładka Ortholite® Hybrid ma właściwości oddychające i dobrze odprowadza wilgoć. Po kilku godzinach w upale stopy nie były ani spocone ani spuchnięte. Duża zasługa tutaj też odpowiednich skarpet (w lecie używamy cienkich skarpet trekkingowych Lasting z wełną merino) ale nie tylko. Specjalny materiał AIR8000® zastosowany w cholewce wspomaga oddychalność. Ten opatentowany przez AKU materiał już od 1991 roku znacznie wspomaga przepływ powietrza, dzięki czemu letnie wędrówki nie są udręką dla stóp. Zamszowa cholewka może wzbudzać obawy jeśli chodzi o utrzymanie jej w czystości i dobrym stanie. Po pierwszej wycieczce w pomarańczowym pyle w Parku Narodowym Teide miałam duże wątpliwości czy uda mi się doprowadzić je do stanu sprzed wejścia na szlak. I powiem Wam, że byłam zdziwiona jak łatwo wtedy mi to poszło. Najpierw suchą szczoteczką do rąk wyszorowałam je z pyłu, a potem delikatnie gąbką z wodą i mydłem umyłam resztę. Wyglądały prawie jak nowe 🙂 

Nasz model butów posiada również innowacyjny system AKU Elica, który zapewnia optymalne rozłożenie obciążenia, a tym samym poprawne ułożenie stopy w bucie. AKU wprowadził tą technologię po raz pierwszy w 2017 roku na podstawie licznych badań biomechaniki stopy podczas marszu. Dzięki tej technologii stopa jest odciążona, zmniejsza się liczba otarć czy przeciążeń stawów. Wzmocniony bieżnik powinien wytrzymać zdecydowanie dłużej niż zakładamy. Czy tak będzie? Przekonamy się za parę lat i po przejściu kolejnych kilkuset kilometrów.

Jak na razie jesteśmy z tych butów bardzo zadowoleni. Będziemy dalej sprawdzać ich wytrzymałość i dopasowanie. Liczymy na to, że podeszwa nie będzie zdarta tak szybko jak w poprzednich podejściówkach. Jedynie czego mi brakowało to więcej kolorów do wyboru w tych damskich modelach (były dwa). Jeśli chodzi o męskie to tam zazwyczaj jest o wiele większa dostępność kolorystyczna.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Raven Sport sp. z o.o. – dystrybutorem butów turystycznych AKU. Nie zmienia to faktu, że w swojej szafie od kilku lat posiadamy również inne wysokie buty AKU w których chodzimy w zimie  🙂

Exit mobile version