Urlop – tak, czekam na niego z niecierpliwością ale nie lubię się pakować. Tak. Dokładnie. Nie lubię. Wolę opcję rozpakowywania. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Przy rozpakowywaniu jest „tylko” bałagan. A pakowanie, wbrew pozorom, nie wygląda tak jak na filmach, gdzie wrzucasz do walizki kilka rzeczy i już. Inaczej wygląda zawartość walizki dwóch dorosłych osób jadących do hotelu all inclusive nad ciepłe morze, a inaczej będzie wyglądać zawartość torby, walizki, plecaka i samochodu czteroosobowej rodziny z dwójką małych dzieci udającą się na urlop nad Bałtyk na camping pod namiot. Przedstawimy kilka uniwersalnych porad oraz nasze propozycje i przemyślenia dotyczące tego jak się przygotować jadąc na wakacje z dziećmi.
Wybierz cel i termin podróży
Nie wiem co jest trudniejsze: wybrać cel podróży czy ustalić termin wyjazdu. Większość z nas przy 26 dniach urlopu w ciągu roku jedzie na wakacje w okresie letnim z uwagi na pogodę, bo dzieci mają wolne od szkoły, bo wszyscy wtedy jeżdżą, bo przyzwyczajeni jesteśmy do tego itd. Powodów jest mnóstwo, a każdy inny. Czasem warto pojechać na urlop po sezonie albo przed sezonem wakacyjnym. Dlaczego? Jest zdecydowanie mniej ludzi, spokojniej, mniejszy problem z wzięciem urlopu, niższe ceny – same zalety i tak też jeździliśmy czasem. Nasze podróże po Austrii czy wyprawa w Sudety były właśnie na przełomie maja i czerwca. Bo pogody i tak nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć, a o wiele przyjemniej się zwiedza jak nie ma tłumów.
Zorganizuj niezbędne dokumenty
Sprawdź czy posiadasz wszystkie ważne i konieczne dokumenty. Zapakuj dowód osobisty, paszport, jeśli jest konieczny. My zawsze zabieramy dla siebie i dzieci paszporty jeśli mamy w planach dłuższy wyjazd za granicę. Chyba, że jest to jednodniowa wycieczka w ramach Strefy Schengen, to wtedy dla siebie mamy dowody, a dla dzieci paszporty (dziecko musi mieć jakiś dokument). Wyrób odpowiednio wcześniej karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jeśli wybierasz się do innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Nawet jeśli nie planujesz tego teraz to co zrobisz gdy nagle postanowisz tam jednak pojechać? Karty EKZU w większości przypadków są ważne pół roku (dla pewnej grupy osób mogą być ważne krócej, sprawdź która opcja Cię dotyczy) więc co stoi na przeszkodzie ją mieć, zwłaszcza jeżeli wyrobienie jej jest darmowe Ale jeżeli będzie Ci potrzebna teraz to nie zostawiaj tej sprawy do załatwienia na ostatnią chwilę, bo zazwyczaj wtedy może pojawić się dużo nieprzewidzianych rzeczy (będzie korek na mieście i nie zdążysz, awaria systemu w urzędzie, zapomnisz, NFZ nie wyda przy pierwszej wizycie bo coś tam, przypadków może być mnóstwo itd.). Tak samo sprawa się ma w przypadku dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli dojdziesz do wniosku, że warto i może Ci się przydać to też zainteresuj się wcześniej tematem. Będziesz miał czas wybrać najlepszą i najbardziej dopasowaną do Ciebie ofertę. Jeżeli jedziesz w inny rejon naszego kraju weź ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego (RMUA, ZUA, ZCNA lub inne), bo nigdy nie wiesz kiedy będzie konieczna wizyta w przychodni.
Samochód
Jeśli wybierasz się na urlop samochodem to warto przed wyjazdem zrobić mu przegląd, skontrolować poziom niezbędnych płynów, światła, ciśnienie w oponach, a także warto podjechać na stację kontroli pojazdów i sprawdzić ogólnie stan samochodu. Dzięki temu będziesz spokojniej jechać na wymarzone wakacje.
Szczepienia
Sprawdź wcześniej kalendarz szczepień dziecka czy przypadkiem nie przypada mu akurat teraz termin obowiązkowego lub dodatkowego szczepienia. Jeśli wybierasz się w bardziej egzotyczne kraje to porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, bo może konieczne będą jakieś dodatkowe szczepienia, nie tylko dla dzieci. Niestety tym tematem warto zainteresować się dużo wcześniej, a nie tydzień przed wyjazdem, ponieważ niektóre szczepionki przyjmowane mogą być w kilku dawkach. Co na tydzień przed wyjazdem raczej nie jest możliwe. Myślę, że temat szczepień powinien zostać sprawdzony zaraz po podjęciu decyzji o kierunku wyjazdu. No chyba, że decydujemy się na ofertę last minute, to już wtedy inna historia.
Rachunki
Ureguluj wszystkie rachunki jeszcze przed wyjazdem. Jeśli ustawiasz polecenia zapłaty to zadbaj, aby na koncie bankowym nie zabrakło potrzebnych środków. Oszczędzisz sobie w ten sposób w trakcie i po urlopie niepotrzebnych stresów. I dzięki temu nie zapomnisz o niczym.
Praca
Pokończ swoje pilne sprawy, zadbaj o to by na czas Twojego urlopu była osoba, która może Cię zastąpić w nagłych przypadkach. Ale nie zostawiaj roboty swoim współpracownikom, bo oni tez mogą Ci się kiedyś odwdzięczyć w ten sam sposób. Pamiętaj, że nikt nie lubi pracować za dwóch na jednym etacie.
Zadbaj o dom/mieszkanie/zwierzęta
Znajdź kogoś (mamę, tatę, rodzeństwo, sąsiadkę) kto zajrzy do Twojego mieszkania, przewietrzy, podleje kwiaty. Jeśli powiadasz domowego pupila i nie jedzie on z Tobą na urlop, to zadbaj by miał z kim zostać. Zorganizuj mu jego własne wakacje
A już w następnym poście postaramy się opowiedzieć: co warto zabrać wybierając się z dziećmi na urlop pod namiot. Co my zabraliśmy, co się nam przydało, a co okazało się zbędne.
Jeżeli podoba Ci się to co piszemy i chciałbyś być na bieżąco, to polub nasz profil na Facebooku – places2visit.pl. To bardzo miło wiedzieć, że nas czytasz, co motywuje do działania.